Stranice

16 studenoga 2024

Zašto bismo svi trebali uzgajati vlastito povrće – i kako pobijediti najčešće izgovore

(Na fotografijama je povrće uzgojeno u mom povrtnjaku, balkonu, dvorištu i terasi.)


Kada pitam prijatelje, poznanike, rodbinu... zašto ne pokušaju uzgajati bar malu količinu povrća za hranu najčešće čujem: "Nemam vremena," "Nemam gdje," ili "Ne isplati mi se."  Evo zašto su ti izgovori neopravdani i kako svatko može početi s uzgojem vlastitog povrća, čak i uz minimalne resurse. 

🌻  🌿  🐞  🌺  🌾  🍁  🌽  🐛  🍅

"Nemam vremena"

Najprije bih sve nas htjela podsjetiti da smo se svi okružili aparatima koji umjesto nas odrađuju puno posla: perilica i sušilica odjeće, perilica suđa, pekači kruha, robotski usisavači... kolike nam sate uštede na dnevnoj bazi? 
Pa zašto onda još uvijek nemamo vremena ili zašto ga imamo sve manje, 
a tehnologija sve više toga odrađuje za nas? 
Nismo li sami krivci za ono na što se izgovaramo? Odgovorimo sami sebi, iskreno.

Uzgoj biljaka je iznenađujuće jednostavan i ne zahtijeva puno našeg vremena.

  • Minimalna briga: Mnoge vrste povrća, poput salate, rotkvica ili začinskog bilja ne trebaju puno pažnje. Dovoljno je 10-15 minuta tjedno za zalijevanje i malo njege.
  • Zabavna obiteljska aktivnost: Ako uključite djecu ili partnera, vrtlarenje može postati opuštajuća zajednička aktivnost. Tada itekako korisno i kreativno koristite svoje zajedničko vrijeme.
  • Vrijeme za sebe: Njegovanje biljaka djeluje kao prirodna meditacija, smanjujući stres i povećavajući osjećaj zadovoljstva. Zapravo, "trošite" vrijeme na nešto što se vraća višestruko.
Dopusti biljkama da ti stvore vrijeme. 
Prepusti se toj čaroliji koju ti biljke mogu priuštiti. 
Posij sjeme, posadi biljku i promatraj kako se vrijeme stvara, kako sa svakim novim izraslim listom dobivaš vremena sve više i više i više... 
Sada ne shvaćaš o čemu govorim. Ali, ako pružiš biljkama priliku da te preoblikuju, nećeš se više nikada htjeti vratiti na stare postavke. 
Moje jagode u posudama. Ne trebaju puno mog vremena,
a velika su radost kada ih kćer i ja zajedno beremo

🍆  🍀  🍓  🌱  🍇  🍒  🍎  🍃  🐝  🌻

"Nemam gdje"

Bez obzira živite li u stanu ili kući, uvijek postoji rješenje:

  • Balkon, terasa ili čak prozorska daska: Male posude ili vertikalni vrtovi idealni su za uzgoj povrća. Rajčice (cherry, balkonske, dwarf...), paprike, začinsko bilje ili tikvice lako uspijevaju u loncima. Gotovo sve vrste imaju svoju sortu prilagođenu za male prostore.
  • Zeleni kutak u dvorištu: Ako imate i najmanju zelenu površinu, pretvorite je u mali vrt. Čak i nekoliko kvadrata dovoljno je za zadivljujuće prinose.
  • Zajednički urbani vrtovi: Mnogi gradovi i mjesta nude mogućnost zajedničkog vrtlarenja, tj. gradske vrtove gdje možete unajmiti prostor za sadnju ili se pridružiti nekoj grupi entuzijasta, u privatnom aranžmanu. Mnogi ljudi imaju neiskorištene parcele koje bi rado ustupili u te svrhe.
salata "hrastov list"  u posudi na terasi

blitva u tri boje, bob i kupus u posudi na dvorištu

 
krastavci, uzgoj u posudama

mini patlidžani, hibridna sorta za uzgoj u posudama i malim prostorima

Za ovakvu dugačku i usku žardinjeru vam je dovoljan prostor na prozorskoj dasci, 
a u svakoj istovremeno možete uzgojiti najmanje 4 glavice salate i 6 "pušleka" mladog luka.
Pomnožite s brojem svojih prozora, a imate nekoliko berbi godišnje.
Nije zanemarivo, jel?

Na ovim prostorima postoje razni edukatori u sferi povrtlarstva, neki više, a neki manje uspješni. Sve što kao početnik trebate znati o uzgoju povrća u posudama vrlo je detaljno objašnjeno i snimljeno na YouTube kanalu Trag Biljke koji ima više od 100 000 pratilaca. 
Sve snimke su skupljene u play-listu pod nazivom BALKON BIOBAŠTA i možete ih  pogledati ovdje:👉 https://www.youtube.com/watch?v=Jpfr4n7REYQ&list=PLH2CeGPOgvJPeAhV9sGhm8VZSnB9G4q3T&pp=iAQB

🌻  🌿  🐞  🌺  🌾  🍁  🌽  🐛  🍅

"Ne isplati mi se"

Ovaj izgovor potpuno je neutemeljen – uzgoj vlastitog povrća uvijek donosi više nego što uložite:

  • Ušteda novca: Kupnja sjemena ili sadnica je neusporedivo jeftinija od kupovine povrća u trgovini. Uz samo nekoliko sadnica rajčica, krastavaca ili tikvica, uštedjet ćete na sezonskoj hrani. A k tome, ako uzgajate na biološki način, vaše povrće je zdravo, neotrovno, ljekovito! Gdje se uopće može kupiti takva hrana i za koje novce?
  • Dugoročna korist: Investirate u svoje zdravlje, jedući hranu bez kemikalija. Dugoročno, to može značiti i manje troškova za lijekove ili dodatke prehrani.
Povrće koje sam uzgojila u stanu, na balkonu,
za svoju šestomjesečnu kćer kada je počela jesti prve kašice.
Itekako se isplati!


🍀  🍓  🌱  🍇  🍒  🍎  🍃  🐝  🌻

Svatko može uzgajati svoju hranu!

  1. Početak je jednostavan: Počnite s nekoliko posuda. Posadite peršin, salatu ili cherry rajčice. Njihov napredak gledate iz dana u dan, što vas motivira na dalje korake.
  2. Dostupnost i zadovoljstvo: Nema boljeg osjećaja nego ubrati vlastitu hranu. Okus domaće rajčice ili tikvice neusporediv je s kupovnim proizvodima.
  3. Pozitivan utjecaj: Svaka biljka koju uzgojite doprinosi zdravlju okoliša. Čak i mali balkon sa biljkama ljeti vam stvara mikroklimu koja proizvodi kisik, vlaži i hladi zrak i ublažava toplinske šokove u urbanim sredinama. Uzgoj vlastitog povrća pomaže u smanjenju zagađenja, očuvanju prirodnih resursa i podržava održiviji način života. Svaka biljka koju posadite čini korak prema čišćoj, zelenijoj i zdravijoj planeti. Svaka osoba koja uzgaja vlastitu hranu smanjuje potražnju za masovno proizvedenim povrćem, čime se smanjuje pritisak na poljoprivredne površine i prirodna staništa. Masovna poljoprivreda koristi mineralna gnojiva, pesticide i herbicide koji zagađuju vodene tokove i tla. Uzgojem vlastitog povrća na prirodan način pomažete biološku ravnotežu ekosustava.
velik urod čili papričica u samo jednoj posudi
u svakoj posudi može biti istovremeno divan prizor
 i hrana



sadašnje stanje (studeni, 2024.) na mojoj terasi,
zimootporne biljke u posudama
(kupusi, keljovi, brokula, poriluk, blitva, špinat, salate,
peršin, celer, grašak, mladi luk, jagode...)

🐞  🌺  🌾🌱  🍇  🍒  🍎  🍃

🌞Nemojte dopustiti da vas "nemam vremena," "nemam gdje" ili "ne isplati mi se" spriječe da učinite nešto dobro za sebe, svoje bližnje i planetu. 

🌞Počnite malim koracima – sa samo nekoliko biljaka. 

🌞Svaki uzgojeni plod dokaz je da možete. Jednom kad osjetite radost ubiranja vlastitog povrća, više se nikad nećete vratiti isključivo kupovnoj hrani. 

🌻Možda su vas uvjerili da je svaki početak težak, ali nije tako. Ako ne znate ili ne želite krenuti sami, Trag Biljke ima razne načine da vam bude podrška, 
a o tome sam već pisala ovdje:👉 oformite svoj vrt iz bajke

🌻Kako sam započela svoj povrtnjak na terasi, 
možete pročitati ovdje:👉 povrtnjak-na-terasi

🌼Želim vas potaknuti da budete sretniji, zdraviji, ispunjeni, da imate više vremena za svoja zadovoljstva. Napišite mi svoja razmišljanja. Ostavite poruku u rubrici za komentar ispod ovog teksta ili pošaljite na moju e-mail adresu probajovako@gmail.com



Broj komentara: 10:

  1. Ovo je bilo jako lijepo čitati. A slike... nemam riječi. Imam vrt, ali želim ovakve prizore. Hvala na svim savjetima

    OdgovoriIzbriši
  2. potpuno se slažem, zašto ne pokušati. Ne radi se o velikim ulaganjima, dovoljno je malo zemlje, par posuda, malo semena ili poneka sadnica

    OdgovoriIzbriši
  3. bravo, lepo napisano!

    OdgovoriIzbriši
  4. Divna naša Nada, pravi dragulj Traga Biljke

    OdgovoriIzbriši
  5. Koje zadovoljstvo citati i gledati ovo sto nam Nada nesebicno pokloni. Lijepo je imati kao adminu u Tragu Biljke, a moja velika sreca imati je kao prijateljicu.🌻🍀Alma

    OdgovoriIzbriši

Ovdje možete ostaviti svoj komentar: