Stranice

30 prosinca 2024

Kuharski savjeti (drugi dio)

(savjeti iz kuharskih internetskih grupa)



- Čokoladnu glazuru radim tako da otopim margarin, maknem s vatre, dodam čokoladu, miješam dok se ne otopi, a zatim dodam jako vruću vodu i malo ulja kako glazura ne bi pucala.
- Čokolada je hidrofobična; prilikom njenog topljenja na pari treba paziti da niti kapljica ne padne u nju, također treba paziti da su nam ruke potpuno suhe.
- Piletinu poham u woku. Tako je hrskava i ravnomjerno pečena.
- Meso kad poham, ispaniram i ostavim da odstoji tako ispanirano barem pola sata, onda mi je bolja korica. 
- Kad poham meso, poham ga u rerni; sve pripremim za normalno pohanje, tepsiju namazem deblje svinjskom masti, na to poslažem šnicle i u rernu, pečem s jedne strane 15 minuta, okrenem i isto toliko. Sve gotovo iste sekunde, zlatno žute boje je i kuća nema miris prženja. 
- Pohanu piletinu stavljam na masni papir da se ne mučim s prianjanjem i ribanjem protvana, a na svaki komad stavim na nož malo maslaca i to je sva masnoća potrebna za ovaj obrok. Pola sata pečem na jednoj, a drugih pola sata na drugoj strani (batke i zabatke).
- Šnicle od junetine (govedine) mariniram u vinjaku kako bi bile mekane nakon pripreme.
- Kad kuham stari (suhi) grah, u prvu vodu stavim žličicu šećera. Za čas je mekan. Može se dodati i soda bikarbona da istjera "plinove" van, a ta se voda kasnije baci. Metvica također pomaže protiv neugodnih mirisa.
- Svinjsko meso i perad crnog mesa prije dinstanja ili pohanja prelijem sokom naranče, da odstoji 10-15 minuta. Za pohanje obrišem papirnatim ručnikom pa priređujem. Puno puta sam dinstanu svinjsku vratinu "prodala" pod teletinu jer se topila u ustima.

 - Krumpir, kada se peče, upija svu masnoću osim maslinovog ulja. Pečeni ima lijepu rumenu koricu, a unutra je suh.
 - Šećer dodajem uvijek, ne samo u rajčicu, nego i u jela s mrkvom i graškom.
 - Kad kuham rižu, najprije ju zagrijem u praznom loncu pa zalijem hladnom vodom i kuham poklopljeno.
- Povrće kao prilog, kao i krumpir, stavim u posudu s malo maslinovog ulja i začinima, dobro protresem i pečem u rolu na papiru za pečenje.
- Kod juhe najprije skuham govedinu, na kratko kokicu za grilanje (koju kasnije prepečem u rolu), mrkvu, celer, papriku, paradajz, poriluk i kad je gotovo, peršin.
- U umake, gulaš i slično stavim malo vina.
- Veganske kekse za kćer radim po "normalnom" receptu, a ako nemam zamjensko jaje, koristim bananu.
- Kad radim francuski krumpir samo za muža i sebe, blanširam narezani krumpir u slanoj vodi da ubrzam proces i sve što se inače slojevito slaže u protvan, nabacam u wok te kao palačinke bez miješanja protresam dok se ne zapeče. Okus je isti, a postupak je upola kraći s manjom količinom. Vizualno je miksan, ali okus identičan.
 - Kad treba sitne kolače uvaljati u šećer u prahu, naspem u PVC vrećicu šećera i ubacim po 10-15 keksića istovremeno i samo protresem sve u vrećici i povadim - keksići su svi jednako posuti i brzo uvaljani dok su topli.
- Kada pravim čufte u umaku ili faširano meso, dodam malo sode bikarbone da ne bude zbito, već se dobije rahlost.
- Meso se ne smije dugo mijesiti jer uslijed miješanja postaje tvrdo. Brzo ga izmiješam sa začinima i nije potrebna soda bikarbona.
 - Povrće za ajngemahtec pustim da se malo jače uhvati za dno rajngle - intenzivniji miris i okus bude!
- Kod spravljanja pravog gulaša stavim jednu svinjsku svježu nogicu - zgusnut će gulaš bez dodavanja brašna i dat finu aromu.
- Kad srdelice treba uvaljati u brašno, stavim u vrećicu brašno, u nju srdele, protresem i gotovo u sekundi.
- Crveni luk uvijek treba dinstati 15-20 minuta jer će tada umaci ili gulaš biti bez komadića luka i s finom gustoćom.
- U francusku salatu uvijek izribam jednu kiselu jabuku. Bude jako fino, a niti se ne osjeti kada se jede.
- Kod kuhanja vinskog gulaša uvijek stavim više krumpira i dio krumpira, kad je pri samom kraju, izvadim i štapnim mikserom izmiksam te umutim ponovo u gulaš. Definitivno poboljšava okus, a izbjegne se brašno.
- Ako želim osvježiti svoj bijeli veš, u pretinac s deterdžentom dodam 2-3 žlice sode bikarbone.
 - Više volim okus zaprške nego kuhanog krumpira u saftu, gulašu, sarmi, općenito u jelu. Nikad ne miksam krumpir u jelo, ali treba paziti da se zaprška ne preprži. Ne treba pržiti crvenu papriku; čim ju stavimo na zapršku, odmah zaliti hladnom vodom kako se ne bi zgrušala.
 - U sve s rajčicom dodam malo šećera da ubije kiselinu. Može se staviti i cijela mrkva, koja se poslije ukloni.
- Kod pečenja buta ili lopatice, sokom od pečenja prelijem prodinstane šampinjone na luku, dodam malo papra, soli po ukusu i zgusnem s gustinom ili brašnom. To je prefini umak koji se prelijeva preko pečenja. Juha od gljiva može se koristiti umjesto brašna.
 - U svaku smjesu za kolače dodam par kapi koncentrata vanilije (po mogućnosti bourbon) i malo ruma. Daje poseban okus.
- Jabuke ribam tako da ih razrežem na četvrtine, izvadim koštice i ribam tako da mi kora ostane u ruci. To je najbrže i najjednostavnije.
- Kad radim štrudlu s voćem, umjesto krušnim mrvicama voće posipam mrvicama od keksa ili piškota.
- Za talijanske klasične umake za tjesteninu uvijek koristim šeflju vode od kuhanja (voda mora biti slana) i uvijek sljubljujem tijesto i umak u tavici.
- Krpice sa zeljem radim tako da prvo karameliziram malo šećera, a zatim dodam kupus. Bitno je dobro popapriti. Kad je gotovo, još popapriti i pošećeriti na tanjuru.
- U gulaše i čobance, naročito one s divljači, uz sve poznato, dodam konjak na meso, a kasnije u saft malo kuhinjske čokolade.
- Kad kuham gulaš, prvo meso dobro popržim sa svih strana na ulju u tavici, a onda ga maknem i u to ulje stavim dinstati luk. Kad luk malo "umre", vratim meso i, uz podlijevanje i dodavanje začina, dinstam dugo kako bih dobila što više safta.
- Za dobro pečeni krumpir na deblje kriške, nakon što ga posolim i začinim, stavim ga u protvan na vrelu masnoću, malo promiješam i pečem skoro sat vremena na 180 °C. To je po starinski.
- U rogač dodam ulje kako fila ne bi bila suha.
- Malo sode bikarbone u luk pomaže da se bolje ukuha.
- Svako meso malo pošećerim za bolji okus.
- Za uklanjanje jakog mirisa nakon pečenja ribe, na par tanjurića stavim malo mljevene kave. Preko noći miris nestane.
- Praznu kesicu od kave staviti u frižider da skupi neugodne mirise.
- Talog kave staviti u frižider za neutralizaciju mirisa.
- Protiv mirisa u frižideru može se koristiti soda bikarbona.
- Kad se dinsta luk, osim soli, dodati i bibera kako bi kuća manje "mirisala".
- Ako je juha preslana, stavim jedan oguljeni sirovi krumpir i kuham 15 minuta. Juhama sa zafrigom može se dodati mlijeko da smanji slanost.
- Ako kumin posipamo na pecivo, prije ga namočimo u vodi da nabubri pa neće otpadati sa pečenog peciva.
- Nikada ne bacajte tijesto za jufke ako vam se nije dalo razvući. Dodajte jaje i napravite rezance ili skuhajte trgance.
- Kada želim brzi i zdravi desert, prelijem kus-kus vrućom vodom (šalica kus-kusa i šalica vode), ostavim poklopljeno 5 minuta . Kada nabubri, prorahlim vilicom, pomiješam s malo meda, cimeta, dodam orašaste plodove, suho voće (grožđice, brusnice...) i uživam.
- Kore za razne pite (medena pita, mađarica itd.)  najlakše i najpreciznije formiram pomoću vrećica za zamrzavanje. koristim najveće, od 5 litara. U vrećicu stavim tijesto, oba vrha malo odrežem da zrak može izlaziti, valjkom razvaljam tijesto po čitavoj vrećici (otvorenu stranu podvijem). Oštrim nožem obrežem sa dvije strane, otvorim vrećicu, pokrijem pek papirom, okrenem naopako da tijesto bude na papiru, položim na okrenutu stranu tepsije, uklonim vrećicu i stavim u pećnicu. Dok se jedna kora ispeče već je druga spremna.



4 komentara:

  1. Svaka sugestija u kuhinji je dobro dosla. Hvala Nado. Alma

    OdgovoriIzbriši
  2. Hvala Nado na tvom trudu i izdvojenom vremenu za ovw savjete koje nam mnogo pomažu u kuhinji.

    OdgovoriIzbriši
  3. Draga Nada, tvoji nasveti so zelo uporabni. Hvala ti. Lepo praznovanje želim, Miljenka

    OdgovoriIzbriši
  4. Hvala ti Nado!!!
    Dosta toga znam a dosta si mi i otvorila horizonte ❤️

    OdgovoriIzbriši

Ovdje možete ostaviti svoj komentar: