26 veljače 2022

Kako riješiti problem sa prenaglo izraslim rasadom - položena, spiralna sadnja

Procijenjeno vrijeme čitanja ovog blog članka je oko 5 minuta. Članak opisuje metodu "položene, spiralne sadnje" za rješavanje problema prenaglo izraslog rasada. Detaljno su opisani koraci pripreme, uključujući izradu trake od plastične vrećice, postavljanje slojeva papira i zemlje, polaganje biljčica, rolanje trake te kasniju njegu i presađivanje biljaka. Također, članak sadrži fotografije koje ilustriraju postupak.


Ovaj tekst je objavljen 2022. godine, ali sam ga nadopunila novim podacima i fotografijama.
Vjerojatno ima vas koji ste već isprobali metodu, pa slobodno ostavite komentar kakva su vaša iskustva.
Jednom mi se dogodilo da sam zaboravila na posudu sa posijanim zeljem koju sam stavila na najvišu policu u dnevnom boravku. Kupusnjače su poznate po tome da brzo isklijaju, a toplina ih još dodatno požuruje. Kada se pojave klice, one odmah traže izvor svjetlosti, pa ako su na mračnom mjestu, rasti će brzo u smjeru i najmanjeg svjetla, pa tako dobijemo dugačke, tanke i svijetle biljčice. Ponekad je vrlo stresno obaviti sadnju tako izduženih biljaka.  Taj se problem može vrlo jednostavno riješiti na ovaj način. Ja sam ga nazvala položenim pikiranjem* ili položenom sadnjom, jer biljčice ne umećem u zemlju okomito već ih polažem vodoravno. 
(*Pikiranje je sadnja ili presađivanje u stadiju razvijenih kotiledona tj, prvih odnosno lažnih listića ili kasnije u stadiju jednog do dva prava lista) 
Na ovakav način se može i saditi i sijati.
Ovu metodu primjenjujem u raznim slučajevima, ne samo kada su u pitanju izdužene presadnice, jer ovo u nekim situacijama odlično zamjenjuje uobičajeni postupak pikiranja koji početnicima zna biti stresan kada su biljčice vrlo tanke i djeluju krhko i lomljivo.
Najprije biljke zajedno sa zemljom izvadim iz posude, polegnem na radnu površinu i rastresem ih nježno da se odvoje od zemlje. 
Izrežem traku od neke stare plastične vrećice. Najbolje su mi vreće u kojima kupim supstrat za sadnju, peletirano gnojivo i slično. Jake su i dovoljno velike. 
Traka treba biti oko 5 cm šira od dužine biljaka, a dužinu trake ćete odrediti sami prema količini biljaka koje presađujete.
Na traku najprije stavim jedan sloj papirnatog ručnika ili toaletnog papira i pošpricam ga vodom iz prskalice da bude sav mokar. PAPIR SE MOŽE IZOSTAVITI, ČESTO TAKO RADIM KAD SE ŽURIM, ALI S PAPIROM SE ZEMLJA MANJE RASIPAVA. KAD NE KORISTIM PAPIR, TADA ZEMLJU DOBRO NAVLAŽIM.
Na papir stavim oko 1 cm zemlje (sitnog supstrata za sjetvu i sadnju kojem po želji dodam zemlju iz krtičnjaka i također ga dobro pošpricam vodom iz prskalice. 
Na zemlju pojedinačno položim biljčice kao na slikama, ali tako da vrh biljčica, tj, zadnji listići budu u ravnini sa rubom trake, tj. da zemlja bude sasvim do vrha biljke, kako bi kasnije iz zemlje virili samo ti zadnji listići na vrhu. 
Ne mora to biti milimetarski točno. 
Biljke udaljim jednu od druge oko 1, 5 cm. 
Na tako položene biljke ponovo stavim 1 cm zemlje ili samo papir, svejedno je. Dovoljno je da biljka ima zemlju barem s jedne strane - korijen će sam dalje rasti gdje mu odgovara. 
Ponovo dobro navlažim špricaljkom i sada je potrebno traku s biljkama zarolati, malo čvršće kako bi biljke imale dobar kontakt sa zemljom. 
Rolicu još dodatno omotam da bude stabilna ili oblijepim selotejpom i stavim u neku posudu sličnog promjera, vrećicu itd. 
Zalijevam na uobičajeni način, bez bojazni, jer papir i zemlja će dobro u sebe primati vlagu, a biljke će razviti korijen cijelom površinom gdje je zemlja. 
Na taj način od nježnih i tanašnih biljčica dobijem jake i čvrste sadnice. 
Kada biljke ojačaju i razviju dovoljan broj listova, rolicu odmatam i odvajam biljku po biljku pa presađujem na planirano mjesto.
Biljke je vrlo lako razdvojiti, a papir se na kraju skoro potpuno razgradi i ne smeta pri presadnji. 
Na ovim slikama vidite kupus koji se činio kao da se ne može spasiti, jer je ekstremno naglo izrastao, ali to su kasnije bile divne i zdrave glavice kupusa. :) 

1. IZREZATI TRAKU OD NEKE JAČE PLASTIČNE VREČICE 

2. POLOŽITI PAPIRNATU TRAKU, POŠPRICATI

3. STAVITI SLOJ ZEMLJE, POŠPRICATI

4. POREDATI BILJKE

5. STAVITI SLOJ ZEMLJE ILI PAPIR, POŠPRICATI

6. ZAROLATI I STAVITI U POSUDU

Na ovo može ali i ne mora ići još jedan sloj zemlje,
dovoljan je samo još jedan sloj papira i spremno je za rolanje.






🌿  🍃  🌿  🍃  🌿  🍃  🌿 


Još jedno "spašavanje" preraslog celera. Sjemenke sam stavila na naklijavanje, ali nisam stigla na vrijeme klice prebaciti u posude sa zemljom, pa su izrasle malene sadnice. Nije reklama za trgovinu, već da vidite da se i takve vrećice mogu odlično iskoristiti.
👇👇


 

Pastrnjak koji se zasijao sam od odbačenih sjemenskih stapki
👇👇


👆👆
Svaki korjenčić sam škarama skratila za trećinu da mu potaknem rast.   

🌿  🌱  🌿  🌱  🌿  🌱  🌿
Ovakav način se može primijeniti i kod sadnje i kod sjetve. Puno se brže posadi veća količina biljaka, a prednost je i ta što se one kasnije mogu vrlo lako razdvojiti, a odvajanjem određene količine biljaka ne remeti se korijen ostalih.

Samonikle rajčice. 🍅🍅🍅Gratis biljke koje ne planiram, ali se svake sezone pojave na nekoliko mjesta u vrtu. Žao mi je da ne dobiju svoju šansu jer se redovito radi o otpornim i prekaljenim biljkama. Njihova sadnja u čaše zahtjeva puno vremena, puno čašica i puno zemlje. Zbog toga ih je također zgodno položeno spiralno pikirati. Brzo obavljeno, biljčice zbrinute i kasnije najljepše primjerke izdvojim i sadim u vrt ili poklonim. Kada biljke ojačaju i korijen proraste zemlju, rolica se vrlo jednostavno odmota, izdvoje se odabrane biljke i ponovo se zamota. Vrlo praktično.



Sjetva u rolice nije za početnike jer propuštaju važnu lekciju klijanja sjemenki, a ovdje im taj proces nije vidljiv kao što je to slučaj sa sjetvom na papir. Moglo bi se to izvesti i u rolicama, ali tada je sve puno kompliciranije, a to nam nije cilj.


18.2. 2025. dodajem i fotografije koje su mi ljubazno ustupile čitateljice bloga.
Puno vam hvala, Ljiljana i Ida 💚💗
Ida ima i svoj profil na facebook-u pod nazivom Profina špajza, pa ju možete pratiti ovdje: Profina špajza

foto: Ida Katičić Bogdan
(sjetva u spirale, pokriveno folijom zbog čuvanja vlage)

foto: Ida Katičić Bogdan

foto: Ljiljana Borić

foto: Ljiljana Borić 
Gore: presadnice i naklijale sjemenke smještene u spirale
Dole: Formiranje spirale i položeno pikiranje mladih kupusnjača


Čitajte dalje: LIMUNSKA TRAVA - umnožite ju sami od listova kupljenih u trgovini

Broj komentara: 28:

  1. Draga Nado, kako nam je ovo bilo vrijedno kao vrtlarima- pocetnicima. Ovo je jednostavno, prakticno i moze svako uraditi. 🍀🧡Alma

    OdgovoriIzbriši
  2. Predivno i tako korisno.
    Hvala Nado💚

    OdgovoriIzbriši
  3. Preslatko i bas dobrodoslo, bass je dobro.

    OdgovoriIzbriši
  4. Ja vam ovako radim godinama i imam odlična iskustva. Sve kako ste napisali, puno je brže i lakše, nema straha da će se male biljke polomiti ubadanjem u zemlju, jer se to ponekad dogodi kad brzamo, a mogu misliti kako je početnicima kad polome biljku. Ovako je puno ljepše raditi sa malim biljkama. Lijepo je čitati vaše postove. Baš se trudite. Hvala i pozdrav!

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. hvala na komentaru i što ste napisali svoje iskustvo🧡

      Izbriši
  5. Volim Nadin kutak u Nedeljniku. Uvijek me iznenadi koliko truda ulažete da biste drugima pomogli svojim iskustvom. Divan ste par vi i Biljana. Savršene! Pozdravlja vas Sanja iz učionice Kontinent!

    OdgovoriIzbriši
  6. Hvala vam draga Nada na trudu i dobroti. Moje pitanje je: Znam da paradajz potjera korijenje iz stabljike, a dali druge prerasle biljcice isto tako reagiraju?

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Da, rajčice mogu pustiti korijen po čitavoj biljci. Nemaju sve vrste biljaka tu sposobnost, ali svima u ranoj fazi rasta koristi da ih se posadi duboko, jer ih to stabilizira da brže ojačaju.

      Izbriši
  7. Super ideja za umotavanje sadnica! Hvala puno, draga Nado!

    OdgovoriIzbriši
  8. Dragaa Nado, ovi tvoji "podizaci raspolozenja" su me podsjetili na mladost kada smo od njih pravili i slike, cestitke i druge radosnice.
    Jos jednom hvala za ovo detaljno i prakticno objasnjenje vezano za sadnice. Alma

    OdgovoriIzbriši
  9. Draga Nado, hvala ti!
    Djeluje prilično jednostavno i efikasno, a je li i zabavno, kako mi se čini, utvrdit ću sama - prvom prilikom :) Čini mi se i kao dobar način da se višak mladih sadnica sačuva barem neko vrijeme za ev. potrebu ili dar.
    Usput, nije tema, no je li za očekivati da amarant Red Garnet sam proklija na mjestu gdje se nalazio prošle godine? (Vjerojatno su se trusile sjemenke... )
    Srdačan pozdrav :)
    Snježana BS

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Vrlo je vjerojatno da će proklijati, tj da se samozasijao na mjestima gdje je rastao. Ako ne bude, ima ga uvijek kod mene, pa ćeš navratiti da ti dam sadnice.

      Izbriši
  10. Nado ovo je nama početnicima vrlo korisno, hvala ti

    OdgovoriIzbriši
  11. Draga Nado, hvala ti na ovom triku. Upravo zbog izduzenih klijanaca, nikada do ove godine nisam imala svoje presadnice. Zahvaljujuci Biljci koja me tjedno uci i svim ovim nesebicnim savjetima, znam da cu od ove sezone imati uspjesni vlastiti rasadnik. Saljem ti ljubav i zahvalnost 💚, Vlasta

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Hvala ti, Vlasta. Svima nam je ljepše kada smo u podržavajućoj okolini. A naša zajednica je školski promjer toga.

      Izbriši
  12. Draga Nado mnogo ti hvala na ovim divnim savjetima! Odmah ću primjeniti ovaj trik na svojim dugačkim kelerabama. Puno pozdrava i zagrljaja ti šalje Diana iz grupe početnici 2

    OdgovoriIzbriši
  13. Super ideja, hvala! Zvjezdana

    OdgovoriIzbriši
  14. Danas idem probati i nadam se uspjesno. Hvala Nado. A🌻🌻🍀🍀

    OdgovoriIzbriši

Ovdje možete ostaviti svoj komentar: