Stigle su trešnje i višnje.
Dud i ribiz također pristižu za berbu. Doduše, dud se ne bere, zreo je tek kad plod sam otpadne s grane, zato je dobro objesiti neku mrežu ispod voćke i lako sakupiti nježne, slatke plodove. Bazga još uvijek cvate i cvjetovi se beru za čaj i sok.
Kaduljin cvijet je još kratko vrijeme na raspolaganju, ovisno na kakvom mjestu raste.
Neke ruže su već ocvale, a neke će tek cvasti.
Vrijeme je za kolače, likere, sokove, kompote...
Toliko toga ima da bi sad bilo dobro imati dvije ruke viška pa sve to stići spremiti za zimnicu.
Ako vam je potreban neki od recepata, stavila sam linkove koji su na blogu još od prošlih godina, a članku s temom ruža sam dodala još neke lijepe recepte koje su nam poklonile Zvjezdana Leontenko i Ana Nesimovski, članice Zajednice Trag Biljke.
Za vrijeme pisanja ovog članka kiša ne prestaje padati, pa nisam uspjela fotografirati sve što sam htjela, no ipak vam moram pokazati moje ljekovite ljiljane koji upravo sad cvatu i miris im se širi cijelim dvorištem. To je bijeli, starinski ljiljan poznat još i kao ljiljan svetog Ante ili Gospin ljiljan (Lilium candium). Nije ih baš lako nabaviti jer se ne prodaju u rasadnicima, već ponekad u oglasnicima gdje neko prodaje višak iz svog vrta.
Da bih uživala u ovom divnom prizoru i opojnim mirisima, zaslužni su Liljana Tankosić iz Rijeke, Zvjezdana Leontenko iz Metkovića i Nera Bartulović iz Gradca, sve redom članice Zajednice Trag Biljke, a ja im se zahvaljujem ovim fotografijama. Ovo je prva cvatnja i zato neću od njih raditi ljekovito ulje, već ću samo uživati u prizoru i mirisima. Posađeni su u posudama da mi voluharice ne bi pojele lukovice, a također i da mi puževi ne bi pojeli nadzemni dio. Imala sam već takve slučajeve, pa me to naučilo pameti.




U pozadini prve slike s desna se vidi tritoma (Kniphofia uvaria L.) koja svake godine uljepšava dvorište svojim živopisnim cvjetovima. Vrlo je omiljena pčelama i cvjetovi su čitav dan prepuni tih vrijednih kukaca. Dobila sam ju od moje pokojne tete Marije i ta biljka, isto kao i ja, u sebi nosi sjećanje na tetinu zaljubljenost u biljke. Sjećam se kako smo jedva uspjele odvojiti dio rizoma. Nevjerojatno je velik i čvrst njen podzemni dio.
Prizor iz tetinog vrta, prije deset
godina, kad smo zajedno
iskapale rizom za moj vrt.
U pozadini prve slike, s lijeva, vidi se ruža koju jako volim, jednostavnog cvijeta, ali bujne cvatnje. Ove godine ju nisam stigla orezati na vrijeme, pa je malo previsoka, ali kada prođe ovaj prvi val cvatnje orezati ću je da se ne moram penjati na prste kako bih vidjela cvjetove.
Cvatu i irisi na ulazu u moj vrt, točnije povrtnjak i baš je lijepo kad budeš počašćen ovako veselim prizorom prije nego ideš brojati puževe na gredicama.

Na terasi još ima salate hrastov list koju berem tako da joj skidam vanjske listove.
Žuti grašak šećerac je lijepo rodio, kao i uvijek, a polako pristiže i ljubičasti.
Pajasmin (Philadelphus coronarius L.)
se lijepo udomaćio na dvorištu i širi predivan miris uokolo.
I za kraj, dokaz da ne treba nasjedati na priče kako puževi neće prelaziti preko bodljikavih i oštrih prepreka:
Na slici su "španjolci" koji bezbrižno šetaju i jedu najbodljikaviju biljku na mojoj livadi. Samo veselo!! 🐌
Pozdravljam moje drage čitatelje do sljedećeg kutka za tjedan dana 🌸
HVALA NA ČITANJU!
💖
"Nadin kutak" je sastavni dio besplatnog newslettera
edukativne platforme Trag Biljke
koji izlazi svakog ponedjeljka prije podne
i dolazi na više od 30 tisuća e-mail adresa.
🍓🍒🌼
Za primanje newslettera
se možete prijaviti putem ovog linka:
PRIJAVA
🍓🍒🌼