25 siječnja 2025

Kako organizirati svoju zbirku sjemenja

Pronaći organiziran način za čuvanje veće količine sjemenki važno je kako biste uvijek znali što imate, u kojoj količini i što vam od sjemenja nedostaje. 



foto: N. Radinić


foto: N. Radinić

Kada se radi o manjoj zbirci koja ne ide šire od osnovnih sorti u količini koje su vam potrebne za jednu ili dvije sezone, tada je sve vrlo jednostavno. Dovoljna je neka manja kutija, registrator, fascikli, plastične kuverte ili slično u kojima ćete označiti vrste ili neke druge kategorije koje su vama zgodnije za razvrstavanje. 

U svakom kućanstvu ima mnogo stvari koje čekaju da se kreativno iskoriste i posluže za neku novu namjenu. 


foto: Pinterest.com


Odlično može u tu svrhu poslužiti i album za fotografije, gdje se umjesto fotografija stave paketići sa sjemenjem. Sve je vrlo pregledno i lako dostupno.

neki foto-albumi imaju rubrike za bilješke,
pa to daje dodatni plus njihovoj praktičnosti
(foto: N. Radinić)



vrećice sjemenja se u foto album lako umeću i vade
(foto: N. Radinić)



Također, odlične su i torbice za CD/DVD, u njih stane puno paketića, papirića s kratkim bilješkama, etikete, naljepnice, prazne vrećice za pakiranje sjemenja i slično... 




torbica (etui) za CD/DVD

Ponekad u takvu torbicu stavim sve potrebno za sjetvu i ponesem na vrt. Vrlo je praktično jer se stvari iz nje ne rasipaju, uvijek su mi pri ruci i lako se njome barata. Imam nekoliko manjih i većih torbica u koje već dugo ne spremam CD-e i bila sam sretna kada sam im našla novu i vrlo praktičnu namjenu.

                               🍅  🌿  🍆  🍓  🌿  🌻  🌱

Nastojim da mi je sjeme uvijek zaštićeno od vlage u okolini i zbog toga ga držim u plastičnim zip vrećicama koje se koriste u kućanstvu za čuvanje hrane i zamrzavanje. Na njih sam markerom napisala o kojoj se kategoriji biljaka radi, pa mi je sve vrlo pregledno i jednim pogledom već znam gdje mi se šta nalazi. One omogućuju zatvaranje bez pristupa zraka i vlage, a također i kojekakvih buba što se mogu uvući i oštetiti sjeme.
Navesti ću jedan primjer: imam kutiju u kojoj stoje samo kupusnjače, ali svaka vrsta u svojoj vrećici jer je zbog količine tako preglednije. Na slici ispod možete vidjeti da sam kupusnjače podijelila na: 
  •  rotkvice (ima ih oko desetak sorti, pa su sve zauzele jednu vrećicu)
  • kupus (unutra su rani, kasni, crveni, tj, Ditmar, Slava, Kalibos, Express itd)
  • cvjetača i brokula, njima je dovoljna jedna vrećica, unutra su još prokulica i brokoleti 
  • lisnatih keljeva imam u mnogim sortama, pa su i oni dobili zasebnu vrečicu (raštika, Jersey, Jagallo, Frills, sibirski kelj, kovrčavi itd)
  • kelj, onaj obični glavati (Željezna glava, Vertus, Veronski ljubičasti itd)
  • repa, koraba, rotkva i korabica dijele jednu vrećicu
  • azijsko lisnato povrće (Pak Choi, Mizuna, Tatsoi, Red Mustard, kineski kupus i ostala ekipa su spremljeni pod tim nazivom)


foto: N. Radinić
 

🌿🌿🌿Slijede ostale fotografije:🌿🌿🌿

foto: N. Radinić


foto: N. Radinić


foto: N. Radinić


foto: N. Radinić

foto: N. Radinić


Uz sve ovo još treba spomenuti mahunarke (grašak + bob, mahune, grah, slanutak, soja) koje držim u prozirnim plastičnim kutijama jer su vrećice premale za njihovu količinu.

🍅  🌿  🍆  🍓  🌿  🌻  🌱

Gdje god čuvali sjeme, uvijek treba voditi računa o tome da uklonimo mogućnost da sjeme povuče vlagu iz okoline i također da ne bude izloženo prevelikoj temperaturi. Za zaštitu od vlage će odlično poslužiti staklenke u koje se može staviti paketiće i rasipano sjeme, a opet je vrlo pregledno.

foto: Pinterest.com

Sjeme bi trebalo biti na hladnom mjestu. Što je hladnije, duže će zadržati klijavost. Također mu smetaju i česte oscilacije u temperaturi jer ga one potiču na izmjenično buđenje i uspavljivanje, a to mu nakon vremena potroši energiju i na kraju više nema snage prizvati se u život kada mu za to dođe vrijeme. 

Ja nemam stalno mjesto za čuvanje svoje zbirke, pa ju premještam tokom godine kako bih omogućila da uvijek bude na najhladnijem mjestu u kući. Zimi kutije sa sjemenjem čuvam na tavanu, a čim u kući prestanemo s grijanjem, spuštam ih u prizemlje gdje su zaštićene od vanjske topline. Određenu količinu grahorica i kukuruza čuvam u zamrzivaču hermetički zatvorene, zaštićene od vlage.

Ako imate paketiće sa silica gelom (obično budu u kutijama sa cipelama ili u bočicama sa kapsuliranim lijekovima, vitaminima i slično), one su odlične za apsorbiranje viška vlage i dobro ih je staviti zajedno sa sjemenjem ako sumnjate da nije dovoljno suho. Ako nemam silicu, stavim prikladnu količinu kuhinjske salvete jer će ona isto upiti višak vlage.


silica gel uz moje sjeme dinje i ukrasne trave
foto: N. Radinić

različita pakiranja silica gela
foto: chem.com




Organizacija banke sjemenja ne mora biti komplicirana niti zahtijevati velike dodatne troškove. Uz malo kreativnosti i volje za recikliranjem, možete stvoriti sustav koji je praktičan, održiv i prilagođen vašim potrebama. 
Osim što ćete imati pregled nad svojim sjemenjem, dobra organizacija donosi i dodatno zadovoljstvo jer ste osigurali da se vaša vrtna sezona odvija bez stresa i gubljenja vremena na traženje potrebnog sjemenja.



1 komentar:

Ovdje možete ostaviti svoj komentar: