01 veljače 2025

Kraljevi zimskog povrtnjaka i kuharica s receptima iz 1974. godine


ukrasni (ali jestiv) kelj u posudi na mojoj terasi

Imati berbu svog povrća tokom zime je velika blagodat. Naravno, trebalo se potruditi na vrijeme i odraditi sjetvu u roku, posaditi biljke na gredice, hraniti ih i braniti kako bi zimu dočekale otporne i jake. 

U mom vrtu nema velikih problema sa ušima, gusjenicama i stjenicama koje su inače poznate po tome da nam mogu dosta zagorčati život kada su kupusnjače u pitanju, ali zato su puževi dali sve od sebe da dobro zapamtim ovu sezonu. 

Morala sam biti tri koraka ispred njih, misliti i planirati puno unaprijed i sve svoje aktivnosti u vrtu (sjetvu, sadnju, zalijevanje, prihranu, košnju, malčiranje, pa i berbu) potpuno prilagoditi tome da su oni tu i da nemaju namjeru nikuda otići. 
 
Od velike pomoći je bio moj muž koji je čitavu sezonu stavljao na gredice mamce tj. hranilice s kukuruzom, skupljao puževe s gredica rano ujutro i kasno navečer, često kosio i održavao staze i okolni prostor oko gredica... Preuzeo je na sebe taj dio borbe s puževima i odradio lavovski posao. Ja sam biljke zaštićivala mrežastim vrećicama i to se također pokazalo kao odlična metoda. 

sjeveroistočni dio mog vrta pod snježnim pokrivačem

Dolaskom zime, konačno smo odahnuli i mi i naše biljke. Sada slijedi nagrada za naš trud. Visoke biljke poput mahuna, kukuruza, suncokreta, pedate, malabarskog špinata i ostalih su završile svoju vegetaciju s prvim mrazom, a kupusnjače su preuzele dominaciju u vrtu.  Lisnati keljevi i raštike izgledaju kao kraljevi. Neki su viši od mene. 

Glavičasti keljevi iz proljetne sjetve su formirali lijepe velike glavice, a za njima slijede mlađi, posijani u srpnju. Porilukovi, blitve, salate, brokule, mladi luk... odlična su zimska hrana i najbolja motivacija za novu sezonu. Na slikama ispod su najfotogeničniji keljevi i raštike, salate i ostala ekipa iz mog vrta, slikano prije par dana.
Ispod slika ćete naći tri recepta sa raštikom koja je u ovo vrijeme najukusnija za jelo.
Također imate i nekoliko stranica iz stare zbirke recepata nekadašnje revije "Svijet", a ako vam se sviđa, možete ju preuzeti sa linka kojeg sam vam postavila. 









gore: Brokule na vrtu
dole: Špinat opkoljen mišjakinjom i grašak na terasi 

gore: Berba kelja iz proljetne sjetve
dole: Mladi keljevi iz srpanjske sjetve

gore: Salata crveni hrastov list
dole: Salate endivija

ukrasni kelj (zakorijenjena mladica) stvara cvjetni izboj

lisnati kelj Jagallo Nero


Rižot s raštikom
Za ovo jelo potrebni su samo:
raštika
češnjak
riža
maslinovo ulje
sol
malo vina, po želji
parmezan
U dubljoj tavi na maslinovom ulju kratko popržiti sitno nasjeckani češnjak, dodati narezanu raštiku, posoliti i pirjati oko 5 min.
Dodati rižu i kada upije svu vodu koju je pustila raštike, dodati bijelog vina i kuhati, uz povremeno dodavanje vode ili povrtnog temeljca, dok riža ne bude kuhana.
Pri kraju se može ubaciti kockicu parmezana da se topi ili ga direktno naribati u tanjur.
Raštika je najbolja bez ikakvih začina. Maslinovo ulje i sol su više nego dovoljni.
 
Raštika na starinski način
1kg raštike
0,5 kg krumpira
jedna konzerva pelata
1 manji luk
1 manja glavica češnjaka
maslinovo ulje, sol, papar
Raštici ukloniti tvrde stabljike, a zeleni dio narezati na trake. Krumpir narezati na veće kocke. Ako je raštika mlada stavite je u provrelu vodu zajedno sa krumpirima i kuhajte oko pola sata. Treba biti dobro kuhana.
Ako su listovi raštike stariji stavite njih prve kuhati, pa kad malo omekša dodajte krumpir.
Kad je raštika gotova dobro ocijedite vodu i začinite maslinovim uljem. Ostavite po strani.
Zagrijte 3 žlice ulja u tavi. Nasjeckajte luk i češnjak i dodajte u vruće ulje. Pirjajte oko 5 minuta na laganoj vatri, da omekša, ali da ne požuti. Pelate ocijedite od tekućine, nasjeckajte na kockice, te dodajte luku i sve kratko pirjajte dok sva tekućina ne ispari. Posolite i popaprite. Nikakvi drugi začini nisu potrebni. Gotov ''umak'' umiješajte u raštiku s krumpirom, sve skupa dobro izmiješajte da se sastojci dobro povežu.
 
Raštika sa suhim mesom
250 g suhog mesa (svinjska rebra i slično)
700 g raštike
3 žlice ulja
100 g luka
400 g rajčice
150 g mrkve
srednja glavica češnjaka
sol, papar
Skuhajte oprana rebra ili neko drugo suho meso. (Kad prvi puta zakuham, ta se voda baci, nalije se druga i nastavi se kuhati do kraja). Kuhano meso izvadite i stavite u zdjelu s poklopcem, da ostane sočno. Vodu sačuvajte jer ćete ju koristiti tokom kuhanja.
Očišćenu raštiku narežite na krupnije rezance, kratko je prokuhajte u vodi i ocijedite.
U posebnoj posudi ugrijte ulje pa stavite pirjati nasjeckani luk.
Zatim dodajte oguljene rajčice narezane na kockice i mrkvu narezanu na kolutiće pa sve zajedno pirjajte.
Dodajte ocijeđenu raštiku, nasjeckani češnjak, krumpir narezan na kockice, sol, papar i narezano kuhano suho meso i nastavite kuhati.
Za vrijeme kuhanja dolijevajte vodu u kojoj se kuhalo meso i sve zajedno kuhajte dok raštika ne omekša.











cijelu knjižicu možete pregledati ili preuzeti ovdje: 
ŠTO ĆEMO DANAS KUHATI?