30 prosinca 2024

Kalendar za 2025. godinu

🌺💛🌼💖🌻🍀🌹💚🌼💜🌸💙🌺💝

Dragi moji čitatelji!

Kako se bliži kraj godine, često nas obuzme nostalgija i potreba da zastanemo, osvrnemo se na protekle mjesece i zahvalimo ljudima koji su nas na neki način obogatili, razveselili ili inspirirali. 

Vaši komentari, poruke, podrška i zajednička ljubav prema prirodi, vrtlarstvu i svakodnevnim sitnicama koje život čine posebnim, obogaćuju moj svijet i motiviraju me da nastavim pisati i dijeliti s vama svoje priče. Kako bih vam barem malo uzvratila za vašu toplinu i podršku, pripremila sam mali poklon.
Svim čitateljima ovog bloga, a posebno vama koji putem newslettera Trag Biljke pratite Nadin kutak, a time i ovaj blog, poklanjam kalendar za 2025.godinu.
Kalendar je rađen amaterski, tj. grafički nesavršen,  jer nemam znanja ni alate potrebne za njegovu izradu, ali vjerujem da će vam ovako nesavršen biti dovoljno simpatičan da ga poželite isprintati i u njemu upisivati svoje bilješke.
Svaki mjesec je popraćen jednom lijepom izrekom na temu prirode i vrta, te s nekoliko mojih fotografija nastalih upravo u tom mjesecu.
Možete preuzeti cijeli kalendar u PDF formatu ili svaki mjesec pojedinačno, pa izaberite što vam bolje odgovara. 
Kalendar je za veličinu papira A4 formata.
Listove kasnije reciklirajte u paketiće za spremanje sjemenja, izrada je jednostavna, imate video Traga Biljke na kraju teksta.
Linkovi za preuzimanje kalendara su na kraju teksta, a ako se ne snalazite, pišite mi na probajovako@gmail.com i poslati ću vam kalendar na vašu e-mail adresu.
🌼💖🌻
🌼💖🌻
🌼💖🌻

🌼💖🌻

🌼💖🌻

🌼💖🌻

🌼💖🌻

🌼💖🌻

🌼💖🌻

🌼💖🌻

🌼💖🌻

🌼💖🌻

🌼💖🌻



Preuzmi kalendar pojedinačno po mjesecima: kalendar google photos


Preuzmi kalendar komplet 12 mjeseci: KALENDAR 2025. pdf



izrada papirnatih paketića za sjeme

🌺💛🌼💖🌻🍀🌹💚🌼💜🌸💙🌺💝

Kuharski savjeti (drugi dio)

(savjeti iz kuharskih internetskih grupa)



- Čokoladnu glazuru radim tako da otopim margarin, maknem s vatre, dodam čokoladu, miješam dok se ne otopi, a zatim dodam jako vruću vodu i malo ulja kako glazura ne bi pucala.
- Čokolada je hidrofobična; prilikom njenog topljenja na pari treba paziti da niti kapljica ne padne u nju, također treba paziti da su nam ruke potpuno suhe.
- Piletinu poham u woku. Tako je hrskava i ravnomjerno pečena.
- Meso kad poham, ispaniram i ostavim da odstoji tako ispanirano barem pola sata, onda mi je bolja korica. 
- Kad poham meso, poham ga u rerni; sve pripremim za normalno pohanje, tepsiju namazem deblje svinjskom masti, na to poslažem šnicle i u rernu, pečem s jedne strane 15 minuta, okrenem i isto toliko. Sve gotovo iste sekunde, zlatno žute boje je i kuća nema miris prženja. 
- Pohanu piletinu stavljam na masni papir da se ne mučim s prianjanjem i ribanjem protvana, a na svaki komad stavim na nož malo maslaca i to je sva masnoća potrebna za ovaj obrok. Pola sata pečem na jednoj, a drugih pola sata na drugoj strani (batke i zabatke).
- Šnicle od junetine (govedine) mariniram u vinjaku kako bi bile mekane nakon pripreme.
- Kad kuham stari (suhi) grah, u prvu vodu stavim žličicu šećera. Za čas je mekan. Može se dodati i soda bikarbona da istjera "plinove" van, a ta se voda kasnije baci. Metvica također pomaže protiv neugodnih mirisa.
- Svinjsko meso i perad crnog mesa prije dinstanja ili pohanja prelijem sokom naranče, da odstoji 10-15 minuta. Za pohanje obrišem papirnatim ručnikom pa priređujem. Puno puta sam dinstanu svinjsku vratinu "prodala" pod teletinu jer se topila u ustima.

 - Krumpir, kada se peče, upija svu masnoću osim maslinovog ulja. Pečeni ima lijepu rumenu koricu, a unutra je suh.
 - Šećer dodajem uvijek, ne samo u rajčicu, nego i u jela s mrkvom i graškom.
 - Kad kuham rižu, najprije ju zagrijem u praznom loncu pa zalijem hladnom vodom i kuham poklopljeno.
- Povrće kao prilog, kao i krumpir, stavim u posudu s malo maslinovog ulja i začinima, dobro protresem i pečem u rolu na papiru za pečenje.
- Kod juhe najprije skuham govedinu, na kratko kokicu za grilanje (koju kasnije prepečem u rolu), mrkvu, celer, papriku, paradajz, poriluk i kad je gotovo, peršin.
- U umake, gulaš i slično stavim malo vina.
- Veganske kekse za kćer radim po "normalnom" receptu, a ako nemam zamjensko jaje, koristim bananu.
- Kad radim francuski krumpir samo za muža i sebe, blanširam narezani krumpir u slanoj vodi da ubrzam proces i sve što se inače slojevito slaže u protvan, nabacam u wok te kao palačinke bez miješanja protresam dok se ne zapeče. Okus je isti, a postupak je upola kraći s manjom količinom. Vizualno je miksan, ali okus identičan.
 - Kad treba sitne kolače uvaljati u šećer u prahu, naspem u PVC vrećicu šećera i ubacim po 10-15 keksića istovremeno i samo protresem sve u vrećici i povadim - keksići su svi jednako posuti i brzo uvaljani dok su topli.
- Kada pravim čufte u umaku ili faširano meso, dodam malo sode bikarbone da ne bude zbito, već se dobije rahlost.
- Meso se ne smije dugo mijesiti jer uslijed miješanja postaje tvrdo. Brzo ga izmiješam sa začinima i nije potrebna soda bikarbona.
 - Povrće za ajngemahtec pustim da se malo jače uhvati za dno rajngle - intenzivniji miris i okus bude!
- Kod spravljanja pravog gulaša stavim jednu svinjsku svježu nogicu - zgusnut će gulaš bez dodavanja brašna i dat finu aromu.
- Kad srdelice treba uvaljati u brašno, stavim u vrećicu brašno, u nju srdele, protresem i gotovo u sekundi.
- Crveni luk uvijek treba dinstati 15-20 minuta jer će tada umaci ili gulaš biti bez komadića luka i s finom gustoćom.
- U francusku salatu uvijek izribam jednu kiselu jabuku. Bude jako fino, a niti se ne osjeti kada se jede.
- Kod kuhanja vinskog gulaša uvijek stavim više krumpira i dio krumpira, kad je pri samom kraju, izvadim i štapnim mikserom izmiksam te umutim ponovo u gulaš. Definitivno poboljšava okus, a izbjegne se brašno.
- Ako želim osvježiti svoj bijeli veš, u pretinac s deterdžentom dodam 2-3 žlice sode bikarbone.
 - Više volim okus zaprške nego kuhanog krumpira u saftu, gulašu, sarmi, općenito u jelu. Nikad ne miksam krumpir u jelo, ali treba paziti da se zaprška ne preprži. Ne treba pržiti crvenu papriku; čim ju stavimo na zapršku, odmah zaliti hladnom vodom kako se ne bi zgrušala.
 - U sve s rajčicom dodam malo šećera da ubije kiselinu. Može se staviti i cijela mrkva, koja se poslije ukloni.
- Kod pečenja buta ili lopatice, sokom od pečenja prelijem prodinstane šampinjone na luku, dodam malo papra, soli po ukusu i zgusnem s gustinom ili brašnom. To je prefini umak koji se prelijeva preko pečenja. Juha od gljiva može se koristiti umjesto brašna.
 - U svaku smjesu za kolače dodam par kapi koncentrata vanilije (po mogućnosti bourbon) i malo ruma. Daje poseban okus.
- Jabuke ribam tako da ih razrežem na četvrtine, izvadim koštice i ribam tako da mi kora ostane u ruci. To je najbrže i najjednostavnije.
- Kad radim štrudlu s voćem, umjesto krušnim mrvicama voće posipam mrvicama od keksa ili piškota.
- Za talijanske klasične umake za tjesteninu uvijek koristim šeflju vode od kuhanja (voda mora biti slana) i uvijek sljubljujem tijesto i umak u tavici.
- Krpice sa zeljem radim tako da prvo karameliziram malo šećera, a zatim dodam kupus. Bitno je dobro popapriti. Kad je gotovo, još popapriti i pošećeriti na tanjuru.
- U gulaše i čobance, naročito one s divljači, uz sve poznato, dodam konjak na meso, a kasnije u saft malo kuhinjske čokolade.
- Kad kuham gulaš, prvo meso dobro popržim sa svih strana na ulju u tavici, a onda ga maknem i u to ulje stavim dinstati luk. Kad luk malo "umre", vratim meso i, uz podlijevanje i dodavanje začina, dinstam dugo kako bih dobila što više safta.
- Za dobro pečeni krumpir na deblje kriške, nakon što ga posolim i začinim, stavim ga u protvan na vrelu masnoću, malo promiješam i pečem skoro sat vremena na 180 °C. To je po starinski.
- U rogač dodam ulje kako fila ne bi bila suha.
- Malo sode bikarbone u luk pomaže da se bolje ukuha.
- Svako meso malo pošećerim za bolji okus.
- Za uklanjanje jakog mirisa nakon pečenja ribe, na par tanjurića stavim malo mljevene kave. Preko noći miris nestane.
- Praznu kesicu od kave staviti u frižider da skupi neugodne mirise.
- Talog kave staviti u frižider za neutralizaciju mirisa.
- Protiv mirisa u frižideru može se koristiti soda bikarbona.
- Kad se dinsta luk, osim soli, dodati i bibera kako bi kuća manje "mirisala".
- Ako je juha preslana, stavim jedan oguljeni sirovi krumpir i kuham 15 minuta. Juhama sa zafrigom može se dodati mlijeko da smanji slanost.
- Ako kumin posipamo na pecivo, prije ga namočimo u vodi da nabubri pa neće otpadati sa pečenog peciva.
- Nikada ne bacajte tijesto za jufke ako vam se nije dalo razvući. Dodajte jaje i napravite rezance ili skuhajte trgance.
- Kada želim brzi i zdravi desert, prelijem kus-kus vrućom vodom (šalica kus-kusa i šalica vode), ostavim poklopljeno 5 minuta . Kada nabubri, prorahlim vilicom, pomiješam s malo meda, cimeta, dodam orašaste plodove, suho voće (grožđice, brusnice...) i uživam.
- Kore za razne pite (medena pita, mađarica itd.)  najlakše i najpreciznije formiram pomoću vrećica za zamrzavanje. koristim najveće, od 5 litara. U vrećicu stavim tijesto, oba vrha malo odrežem da zrak može izlaziti, valjkom razvaljam tijesto po čitavoj vrećici (otvorenu stranu podvijem). Oštrim nožem obrežem sa dvije strane, otvorim vrećicu, pokrijem pek papirom, okrenem naopako da tijesto bude na papiru, položim na okrenutu stranu tepsije, uklonim vrećicu i stavim u pećnicu. Dok se jedna kora ispeče već je druga spremna.



23 prosinca 2024

KREATIVNE AKTIVNOSTI S DJECOM

 🐴 💜🍓 💙 🐞 💛 🍭 💚 🍬 
Pažnja je sposobnost da se na nešto usredotočimo. Od količine pažnje ovisi koliko će neka aktivnost biti uspješna. Što nam je pažnja razvijenija, činimo manje pogrešaka i brže obavljamo zadatak. 
Za djecu je vrlo važno da od malena vježbaju tu sposobnost, ali ne pomoću mobitela, ekrana i ostale digitalne tehnologije koja ima poguban učinak na njihov mozak i opći psiho-socijalni razvoj. 
Najvrijednije što možemo djeci dati je naša pažnja, vrijeme, posvećenost. Oni su nježna, mala bića ovisna o ljubavi. U današnjem ludom i užurbanom svijetu često njihove potrebe ostanu u drugom planu. To ne smije i ne mora biti tako. U čekaonici života naša djeca moraju imati prioritet, a sve ostalo neka čeka na svoj red.

💗🐕💚🐇💜💖🐶💚🍡💗
Manja djeca do otprilike 5. razreda osnovne škole imaju puno više slobodnog vremena, od onih u višim razredima, a ako tome pridružimo i još neku aktivnost poput glazbene škole ili sporta, tada je situacija puno lošija. O srednjoj školi da ne govorim. Vikendi često budu krcati učenjem, zadaćama i djeca se ponedjeljkom vraćaju u školu umornija nego što su bila u petak. Zato iskoristite vrijeme ako ga imate jer je ono dragocjeno. 

Djeca vole raditi kolače. To uvijek prolazi kada nemate neku bolju ideju, a dijete uči jednu od vrlo važnih životnih vještina - pripremanje hrane, raspolaganje namirnicama i korištenje kućanskih pomagala i aparata. Najdraže im je od tijesta izrezivati razne oblike pomoću kalupa ili praviti kuglice od raznih smjesa.
 
Evo kako smo se nas dvije nekad zabavljale i šta smo sve radile: 






U smjesu za prhko tijesto mogu se dodati razne boje:




MINIJATURE OD TEKSTILA
(ideje smo pronašle na Pinterestu i prilagodile ih svojim mogućnostima i sposobnostima)

koristile smo stare dekice i majice od flisa jer su odličan materijal za izradu raznih rukotvorina

perlice iz starih ogrlica i igračaka, sve je to odlično za reciklažu

Makronsi:
Ovdje smo upotrijebile kartone, blazinice, spužvice za pranje posuđa, stare dekice i majice od flisa raznih boja. Na krugove od kartona smo stavile krug od spužvice, obukle u flis, između takva dva komada smo stavile blazinicu za čišćenje lica i spojile iglom i koncem.

Mafin:
Na krug od kartona smo stavile deblji krug spužvice, vrh zaoblile nagužvanim blazinicama, a papirnatu košaricu glume dva sloja flisa, sve je također spojeno iglom i koncem. Na vrhu mafina "trešnja" izrađena od flisa punjenog komadićima blazinice. Šarene "mrvice" smo izrezale od raznobojnih gumica za domaćinstvo.  




Klizaljke:
Ove preslatke minijaturne klizaljke smo radile za jedan božićni sajam u školi. 
Za izradu smo koristile staru plavu majicu od flisa, kuglice (pom-pom) kupljene u trgovini s repromaterijalom, a vezice su od neke stare trakice koju smo našle među raznim krpicama koje čuvamo za svoje rukotvorine. Oštrice su od spajalica, u ovom slučaju smo koristile one veće. Klizaljke su bočno sašivene šivaćom mašinom, ispunjene s malo vate i na vrhu zatvoren iglom i koncem uz dodavanje ukrasnih pompona.

Božićne jaslice:
Također, za potrebe božićnog sajma u školi, izradile smo ove malecke figurice Svete obitelji. Za figurice smo upotrijebile plutene čepove za vino, flis u boji, bijelu pamučnu tkaninu, komad pamučne čipke, zlatnu trakicu i desetak vlati sirka kojeg smo odrezale od metle. Postolje je od poklopca za Cd-ove kojem smo na vanjski rub zalijepile traku od bijele pamučne čipke.



Još raznih figurica ručno šivanih:


ptičica i kroj za izradu

sob Rudolf u izradi

sob Rudolf i kroj za izradu


ukrasi za božićno drvce


Snjegovići od starih čarapa punjeni rižom 


OSLIKAVANJE ODJEĆE FLOMASTERIMA ZA TEKSTIL

Ovo nam je bila omiljena zabava jer je vrlo lako nacrtati bilo koji motiv. Puno je isplativije i korisnije ovako provesti zajedničko vrijeme nego s djetetom šetati šoping centrima u potrazi za majicom sa željenim junakom iz crtića. 



OSLIKAVANJE PROZORSKOG STAKLA PASTOM ZA ZUBE

Pasta za zube je odlična za crtanje po staklu jer se vrlo lako uklanja, kad crtate smijete pogriješiti, lako se prepravlja i puno je jeftinija od raznih boja za staklo.
Nas dvije smo uglavnom crtale božićne i zimske motive. Na neki štapić se učvrsti komadić spužve (odrežete od spužvice za pranje posuđa). Njime nanosite pastu i crtate motive. Čačkalicom ili štapićem za ražnjiće ucrtavate linije i druge oblike prema potrebi. Pasti za zube slobodno dodajte malo vode ako vam se čini pregusta.

kombinacija paste za zube i naljepnica



grane se nacrtaju potezom spužvice, iglice se ucrtaju
vrhom čačkalice ili nekog drvenog štapića
Za kuglice smo izrezale krugove u papiru, da možemo napraviti pravilan krug. 

🐴 💜🍓 💙 🐞 💛 🍭 💚 🍬 
Jedna od ključnih stvari za zdrav razvoj ljudskog bića je suživot s prirodom. Učenje o prirodi, njenim zakonitostima, briga za živi biljni i životinjski svijet trebale bi biti sastavni dio života svakoga od nas. 


Uzgoj vlastite hrane je važna životna vještina, a vrtlarenje je djeci naročito zanimljivo: od upoznavanja sa raznim veličinama i oblicima sjemenki, preko sjetve i promatranja razvoja biljke, pa do same berbe plodova. Ne bismo trebali djeci uskratiti ta znanja i lišiti ih tih zadovoljstava.




U prilog tome ide i ovaj video, pa neka on bude točka na "i" ovom mom podužem današnjem tekstu.

💗🐕💚🐇💜💖🐶💚🍡💗


ako želite pročitajte i današnji tekst: KUHARSKI SAVJETI (prvi dio)

21 prosinca 2024

Kuharski savjeti (prvi dio)



Sakupljala sam ih iz raznih časopisa i izrezivala, još dok sam bila mlada djevojka, neuka u kuhinji, nadajući se da će mi jednog dana biti od pomoći.

 

Stoje mi  isprintani, pod magnetom na frižideru, jer je nemoguće sve to zapamtiti. Da bi mi bilo preglednije, poredala sam ih po abecedi. 

 

BJELANJCI

Bjelanjke ne tucite u plastičnoj posudi jer se masnoća lijepi za plastiku što im smanjuje obujam.
BRAŠNO (kada koju vrstu koristiti, ali nije obavezno, jer je od brašna važnije iskustvo i tehnika rada)
- glatko za umake, mliječna peciva, bijeli kruh, palačinke...
- domaća tjestenina, rezanci, knedle, njoki, palačinke, kolači, torta, biskvit...
- za dizana tijesta: makovnjača, orehnjača, krafne, buhtle...
- u proljeće i u jesen dolaze moljci u naše smočnice i kuhinjske ormariće gdje držimo brašno, gris, pahuljice, čajeve... Tada je vrijeme da stavite lovorove listove u brašno, pahuljice, rižu itd. ...protiv brašnastih moljaca. To će ih držati podalje od namirnica.

CRVENI LUK 

– da biste sačuvali prerezanu polovicu, premažite prerezanu stranu maslacem.

CVJETAČA

– će biti mekana i bijela ako je kuhate u mineralnoj vodi kojoj ste dodali malo šećera.

GRAH

 – tijekom kuhanja mu dodavajte samo vruću ili ključalu vodu jer će vam inače ostati dugo tvrd, a naravno da je već opće poznato da je grah potrebno dan prije kuhanja natopiti u hladnoj vodi da bi se skratilo vrijeme kuhanja, a tko se boji probavnih smetnji, morati će prvu vodu u kojoj se grah kuhao baciti, te ga nastaviti pripremati u novoj vodi.

HOBOTNICA

 – će biti mekana ako je nakon kuhanja ostavite još pola sata u vodi u kojoj se kuhala, zatim je izvadite, ako je potrebno narežite, začinite uljem, limunom i solju, te dalje spravite prema želji.

HRENOVKE

 – neće popucati ako ih prije kuhanja stavite u mlijeko.

JABUKE I KRUŠKE

 – se zaista ne smiju miješati, jer se onda brže osuše i smežuraju.

JAJA

- da se kod pečenja „na oko“ ne bi razlila, na tavu prije pečenja prospite malo soli.

- neće ispucati kod kuhanja ako ih stavimo kuhati u hladnu vodu kojoj smo dodali malo octa i soli. Ako su jaja iz frižidera, držite ih u hladnoj vodi barem pet minuta prije kuhanja dok im se ne izjednači temperatura.

JUHA

– glavicu crvenog luka prerežite po pola, ako želite smećkastu boju juhe ostavite što je moguće više crvene ljuske, položite prerezanu stranu na vruću plotnu ili kolo od peći, te ostavite da se tako peče desetak sekundi. Odvojite ih nožem od plotne, probodite ih čačkalicama da se ne bi raspale tijekom kuhanja i dodajte u juhu sa ostalim sastojcima. To će juhi dati posebni „domaći“ miris i okus.

- u juhu od kostiju dobro je dodati i lovorov list.

- da iz kosti ne bi tijekom kuhanja ispala moždina, otvore na kosti prije kuhanja namažite sa malo soli.

KAVA

– ako je pijete poslije podne, dodajte u nju malo konjaka i moći ćete bez problema spavati po noći.

KRAFNE

– dok se prže na jednoj strani, poklopiti poklopcem, a nakon što ih se okrene na drugu stranu, pržiti otklopljeno.

KRUH

 – će ostati svjež i drugi dan ako ga držite u platnenoj vrećici zajedno sa komadom celera ili sirovog oguljenog krumpira.

KRUMPIR

 – kuhan u ljusci će biti duže topao ako ga umotate u kuhinjsku krpu i stavite u prethodno zagrijanu zdjelu. Tako ga možete na atraktivan način i poslužiti na stolu uz jelo.

Pečeni krumpiri bit će hrskaviji ako ih prije samog pečenja pospete s malo brašna.

KUHINJSKA SOL

 – neće se ovlažiti ako u njoj držite par zrna riže.

LIMUN

- Čuvati limun tako da ga se složi u staklenku, gore stavi keramički tanjurić i u njega vodu. Potom treba provjeravati i nadolijevati vodu da ne nestane. Limun tako ostane svjež. Kore od limuna i naranči koje koristite za limunade i kolače prije naribajte i zamrznite. Tako ih imate za neku drugu priliku (palačinke, fritule i sl.). Isto je i sa viškom limunovog i narančinog soka: iscijedite ih u vrećice za kockice leda i smrznite pa koristite kao doze za limunadu, smuti ili kolače kad zatreba.

- korice limuna i naranče preliti alkoholnim octom i ostaviti neko vrijeme,  pa koristiti kao odlično sredstvo za čišćenje.

- kad imate više limuna, koru naribajte i pomiješajte sa šećerom - sve stavite u jednu staklenku, zatvorite i čuvajte u frižideru.

- limune iscijedite u posudu i zamrznite (kad vam treba, samo zagrabite žlicom).

MAJONEZA

 – može biti ukusnija ako joj dodate sasvim malo bijelog vina.

MARMELADA

 – će se lakše mazati na kolač ako je razrijedite sokom od naranče, a kolač će biti puno ukusniji.

MASLAC ILI MARGARIN

– naribajte na ribež, pa nećete morati čekati da omekšaju za pripremu kolača.

MLIJEKO

– ako ga teško podnosite kuhanog, postati će bolje, laganije i probavljivije ukoliko mu dodate malo fine soli kad kipi.

- da ne prekipi dovoljno ga je pokriti cjedilom, pa će se podići samo do cijedila i vratiti se natrag, a također pomaže i ako rub posude premažete maslacem

OCAT

– ako je previše kiseo, prelijte ga u posudu i ostavite u njemu preko noći jabuku isjeckanu na komadiće. Ako je jabuka špricana, obavezno je ogulite.

OKRUGLICE 

- se neće lijepiti ako ih pripremimo sat vremena prije kuhanja.

ORASI – ako nemate dovoljno mljevenih oraha, u suhu posudu stavite pšenični griz i pržite dok ne požuti. Tim trikom možete nadoknaditi do polovice ukupne količine koja vam je potrebna za kolač.

PALAČINKE

– će biti osobito dobre ako tijestu dodamo koju žličicu piva.

 - ako želite da budu mekane, dodajte im kiselo mlijeko ili jogurt.

PEČENKA

– će biti sočnija i ukusnija ako ju nakon što ste isključili pećnicu ostavite unutra još 15 minuta s malo otvorenim vratima pećnice.

PIRE KRUMPIR

– će biti mekan i kada se ohladi ako mu ostavite malo vode vode u kojoj se kuhao, te ga dalje pripremite na uobičajeni način.

PITA

 – u nadjev stavite malo kvasca, pa će pita bolje rasti i lakše će se peći.

POHANJE

– po komadu prethodno istučenih jaja dodati žlicu ulja i žlicu vode, pa smjesa neće biti pretvrda.

POMMES FRITES

– ako se prži u košarici, treba košaricu nekoliko puta umočiti u vruče ulje, pa tek onda u nju staviti krumpir. Tako se neće krumpir zalijepiti za košaricu.

PRESOLJENO JELO

 – spasite tako da u njemu desetak minuta kuhate sirove komade krumpira.

PUDING

– će biti izvrstan desert ako u njega umiješate kravlji sir prethodno izmiješan s malo mlijeka.

PURETINA

– da bi meso bilo ukusnije, pola sata prije pripremanja polijte ga uljem i sokom od limuna, te pospite ružmarinom i paprom, a možete dodati i neke druge začine na koje ste navikli.

RIBA

 – će biti puno ukusnija i neće se stanom osjetiti prejaki miris od pečenja ako u ulje za pržite stavimo koji listić peršina.

– riječnu ribu natrljajte kukuruznim brašnom da biste je lakše očistili od sluzi i ljuske.

RIŽA – će prilikom kuhanja ostati bijela ako joj dodate malo limunovog soka ili octa.

RIŽOTO

– želite li novi okus bilo koje vrste rižota, dodajte mu malo konjaka.

SJAJNA POVRŠINA KOLAČA

– postiže se tako da još vruć kolač u pećnici posipate šećerom u prahu i to pet minuta prije kraja pečenja.

ŠAMPINJONI

– ako ih radite na salatu, jedan sat prije posluživanja začinite ih uljem, nasjeckanim peršinom, bosiljkom i malim češnjem češnjaka, posolite, popaprite i dobro izmiješajte.

TIJESTO ZA SAVIJAČE

– će biti elastičnije i manje će pucati kod razvlačenja ako mu dodate malo octa.

TJESTENINA

– se neće lijepiti ako se u vodu za kuhanje doda malo maslaca, margarina ili ulja.

TORTA

- ako želite veći volumen torte nego inače, držite se sljedećeg postupka: koliko ima bjelanjaka, toliko dodajte u njih žlica hladne vode te ulupajte snijeg. Također i u žutanjke dodajte onoliko žlica vode koliko ima žutanjaka, pa ih samo lagano promiješajte i poslije ovlaš umiješajte u snijeg. Zatim dodajte prema receptu šećer, brašno i ostale sastojke, ali vrlo lagano miješajući da ne razbijete zrak u smjesi.

- namazati samo dno pleha da se ne bi tijesto podiglo na rubovima više nego na sredini, prethodno zagrijati pećnicu na srednju temperaturu, staviti peći prvih 15 min uz otvorena vrata pećnice za širinu prsta. Ako se stavi u prevruću pećnicu, torta će brzo narasti i na kraju pasti.

- da biste lakše nakon pečenja odvojili tijesto od kalupa, namašćeni i posuti kalup za tortu, stavite u hladnjak da se stvrdne dok pripremate tijesto.

savjeti domaćica iz kuharskih internetskih grupa:


- Kad kuhate staru kokoš, u vodu stavite čašicu rakije. U vinski gulaš na kraju čašicu konjaka i neka samo još jedanput prokuha.

- Svježe začinsko bilje stavite u čašu vode i prekrijte najlon vrećicom.

- Vezicu lista peršina staviti u staklenku s malo vode i u frižider, tek da vrh stabljike dotiče vodu. Drži se super!

- Svo korjenasto povrće, omotam u papirnati ručnik, i tek tad stavljam u vrećicu. Duže ostane svježe. Isto je i sa zelenom salatom.

- Kod dinstanja luka da brže požuti stavim malo sode bikarbone.

kad sjeckam češnjak stavim na njega malo vode i onda se bez problema sjecka na sitno.

- Umjesto vrhnja za kuhanje stavljam soja sos!

- Proklijali krumpir možete spasiti tako da ga deblje ogulite i prokuhate u vodi, pa tek onda koristiti. Toksini ostanu u vodi koju bacite.

- Prerijetku kremu za tortu možete spasiti ako dodate mljevenih oraha, mljevenog keksa i malo maslaca.

- Karfiol zadrži bijelu boju ako se vodi za kuhanje doda malo mlijeka.

- Povrće zadrži zelenu boju ako se poslije kuhanja uroni u ledenu vodu.

- Kako biste spriječili jaki miris pri kuhanju povrća, prekrijte lonac krpom namočenom u ocat.

- Kako voda pri kuhanju npr. tjestenine ne bi kipjela, preko lonca stavite drvenu kuhaču.

- Neukusan krumpir ostavim u frižideru. Škrobna zrnca puknu pa je on sladak.

- Ispod carskog mesa stavim čitav luk i glavicu češnjaka kojoj sam odrezala vrhove. Meso se drugačije peče, a kasnije se od toga dobije krasan umak.

- kad režete luk, korijen ostavite za kraj, tako luk ne peče za oči.

- Kad stavljate luk u juhu ili varivo, popržite ga malo prije, tako će dati ljepšu boju.

- Kad vam je juha pretamna, razbistrite ju tako da stavite ljusku od jaja. Ako želite bistru mesnu juhu, prokuhajte u njoj bjelanjak. Pokupi sve mrvice.

- Namazem snite mesa sa senfom ili tečnim karijem, renom... Mariniram par sati ili preko noći... Pa uvaljam u prezle i to je pohano! Ne koristim više brašno i krušne mrvice... Slučajno isprobala. Ostala bez jaja. I moji muški oduševljeni i sad samo ovo traže...

- Šnicle, koje pripremate za pohanje, solite samo s gornje strane i stavljajte jedan na drugi. Samo prvog solite obostrano!

- Kad kuham nešto što ima miris, u mali lončić stavim da kipi voda i ocat. Pokupi miris hrane.

- Kada radim mljeveno meso za filanu papriku, uvijek dodam vode i puno riže da ne bude tvrdo.

- Nikada ne koristim margarin, to je živi otrov. Radije ne radim ništa. Putar kupujem na sniženjima pa ga zamrznem i vadim po potrebi.

- Ne koristim vegetu, nego jela obogatim s puno povrća (osnova su mi luk i puno češnjaka) i raznih začina.

- Tajna mekanog mesa u kineskoj kuhinji je dodavanje malo sode bikarbone u pac za meso. Što duže stoji (najbolje preko noći), meso će biti mekše.

- U šlag uvijek stavim kocku šećera umočenu u rum.

- Ako ne želite mastan krumpir, prije pečenja ga prokuhajte koji minut.

- Ako nemate poklopac za pekač, pod vodom zgužvajte papir za pečenje i prekrijte meso.

- Ostatke vina zamrznite u posudi za led i kockice dodajte umacima i mesnim jelima.

- Manje ribe i komadi ribe peku se u tavi na 160-200 stupnjeva, veće ribe u pećnici.

- Presoljeno jelo spasite tako da skuhate krumpir s jelom, pokupi višak soli.

- Jaja i kobasice kuham u slanoj vodi.

- Panirenmehl - smjesu za pohanje radim uvijek tako da pomiješam pola-pola (pola kupovnih iz pakovanja, a pola onih koje sama sameljem od starih žemlji).

- Kada radim glazuru od čokolade na nekom kolaču s mekanom kremicom ispod, obavezno u čokoladu stavljam ulje. Kada "oblačim" tortu u čokoladu, onda čokoladu otopim s maslacem. Kada radim i crtam ukrase od čokolade, rastopim ju i crtam njome dok je mlačna.

- Čušpajze često zgusnem izmiksanim kuhanim krumpirom kada ne želim teški zafrig.

- Protvan u kom se peklo meso i krumpir, ako se primilo, stavim malo vode na ring da zakipi. Sve lijepo zdrobim i dobijem sos.

- Obožavam kuhane kreme za kolače i obavezno u toplu kremu stavim maslac. Kad se ohladi, dobro izmiksam. Na taj način se izbjegne onaj osjećaj masnih krema.

- Čušpajze zgusnjavam tako da izmiksam dio čušpajza ili sa krumpirom, ako ga stavljam u to jelo.

- Kad spoham, obavezno meso na sekundicu umočim u vruću vodu. Tako voda pokupi višak ulja, a pohano kasnije ne bude kao trijeska suho.