22 veljače 2025

Ideje za ljepši i ugodniji vrt 🌿🌸🦋 (prvi dio)


foto: N. Radinić

foto: N. Radinić

    Moj vrt nikad nije bio mjesto gdje ću samo doći po glavicu salate za ručak i stručak cvijeća za vazu. Funkcionalnost mi je uvijek na prvom mjestu i nastojim da u njemu bude što više hrane za moju obitelj. No, također želim da to bude prostor koji živi sa mnom, mijenja se, raste i pruža mi mnogo više od hrane i cvijeća. To je mjesto gdje dolazim po mir, inspiraciju, odmor i povezanost s prirodom.
🌿🌸🦋 
    Pošto su moje gredice raspoređene unutar voćnjaka, njihova dužina i oblik često ovise o položaju i veličini voćaka. S vremenom se stvorila se vrlo poželjna kombinacija hladovine i osunčanih mjesta, pa i to igra važnu ulogu u planiranju sadnje.


foto: N. Radinić

foto: N. Radinić
foto: N. Radinić

foto: N. Radinić


     Zima je moje vrijeme za istraživanje i skupljanje inspiracije, pa puno vremena provedem putujući internetom. Youtube i Pinterest su moja omiljena mjesta gdje se mogu pronaći predivno formirani vrtovi  i mnoge praktične ideje koje doprinose funkcionalnosti i istovremeno daju vrtu poseban šarm.
🌿🌸🦋 
    Kada naiđem na nešto što mi se sviđa, pohranim u kompjuter ili na Pinterest ploču. Evo nekih fotografija s interneta koje želim podijeliti s vama, možda će i vas inspirirati da ove sezone vrt učinite još ljepšim mjestom za sebe i njegove prirodne stanovnike.



































🌿🌸🦋🌿🌸🦋🌿🌸🦋
Nadam se da ste uživali, a u sljedećem dijelu, za tjedan dana ću pisati o malim i praktičnim rješenjima koja nam pomažu u vrtlarenju 


15 veljače 2025

Čudo stvaranja kod biljaka

 



🌱🌱🌱Biljke su svuda oko nas – rastu uz puteve, prekrivaju šume, udomljujemo ih u svojim vrtovima i domovima. No, koliko ih zaista razumijemo? 

Prije nekoliko godina sam pročitala knjigu Čudo stvaranja kod biljaka autora Haruna Yahye i ostala očarana jednostavnošću na koji autor opisuje savršenstvo biljnog svijeta. Ova knjiga nije tipični botanički priručnik, već vodič kroz fascinantne procese koji stoje iza svakog lista, cvijeta i sjemena.

Jedna od stvari koja me najviše dojmila je način na koji autor opisuje biljke kao aktivne i inteligentne sudionike u prirodi. Nisu to pasivni organizmi prepušteni slučaju – biljke komuniciraju, štite se, prilagođavaju i čak surađuju s drugim vrstama. Primjerice, fascinantno je kako neke biljke proizvode posebne mirise da privuku određene oprašivače ili kako stabla putem korijenja mogu slati signale i razmjenjivati hranjive tvari s drugim biljkama u svojoj okolini.

Svaki biljkin list je zapravo mala solarna tvornica koja koristi sunčevu energiju za pretvaranje ugljičnog dioksida i vode u kisik i hranu. Sve to se odvija neprestano, u savršenoj harmoniji, bez našeg uplitanja. 

Ako volite provoditi vrijeme među biljkama, ova knjiga će vam otvoriti oči i natjerati vas da još pažljivije promatrate svijet oko sebe. Više nikada nećete gledati običan list istim očima – vidjet ćete u njemu pravo malo čudo stvaranja.
Meni je svaka sezona čudesan put od sjemena do vrta punog cvijeća i ruku punih plodova. Prava je privilegija u tome sudjelovati.

 Na ovom linku možete pročitati cijelu knjigu: 
stvaranje-kod-biljaka.pdf



🌱🌱🌱Fotografije mojih malih čuda kroz razne sezone:
Cvjetovi i plodovi tikve lagenarije. Latice cvijeta su nježnije od leptirovih krila. (fotografija iz mog vrta)


Ljiljani u mojoj kolekciji. Njihov opojan miris se širi čitavim dvorištem.


🌱🌱🌱Moj put od sjemenja do plodova:


🌱🌱🌱Hvala na čitanju! 💚💗



Korijen svjetlosti (kineski jam)


🌿Zovu ga još i cimetni jam - zbog mirisa njegovih sitnih, neuglednih cvjetića koji rastu iz pazuha lista. Nakon cvatnje, biljka na bazi lišća razvije male zračne gomoljiće nalik sićušnim krumpirima (veličine do 2 cm), od kojih svaki može stvoriti novu biljku kada se posadi. 

🌿 Uzgaja se zbog velikih podzemnih gomolja koji u prvoj godini ne prelaze 500 grama, a nakon 3 do 4 godine dostiže punu zrelost i tada gomolji mogu doseći preko 4 kilograma i 1 metar duljine. Taj podzemni dio je vrlo ljekovit. Svaka biljka može proizvesti jedan ili više ovih podzemnih gomolja koji su okusa sličnog krumpiru, a koriste se u mnoge svrhe, kao što je prikazano na infografici (slika s interneta): 
Početkom veljače 2023.g. mi je Biljana Banović, naša biljna vila🌱 poslala nekoliko zračnih gomoljića kineskog jama poznatog i po nazivu Korijen svjetlosti. To je bio moj prvi susret sa tom biljkom tako lijepog imena. 

Zanimalo me zašto mu je ime Korijen svjetlosti🌞 
Malo sam istražila i naišla na sljedeće: Rudolf Steiner, začetnik biodinamičke poljoprivrede je smatrao da su mehanizirane poljoprivredne prakse počele  iscrpljivati proizvode od prirodnih sila koje bi hrana trebala donositi u ljudsku prehranu. Tumačio je da ova vrsta kineskog jama može unutar svog biljnog tijela  pohraniti velike količine tzv. svjetlosnog etera – elementa kojeg većina naše hrane gotovo u potpunosti nema. Bez njega, ljudima je puno teže postati svjesnima svoje prave prirode tj. da su duhovna bića koja trenutno žive unutar fizičkih tijela. Bez svjetlosnog etera, smatrao je on, materijalizam preuzima prevlast, a ljudi ostaju nesvjesni svega osim fizičke, materijalne stvarnosti. 

Ovo zapravo mnoge duhovnosti tumače, samo svaka na svoj način, ali svakako nam daje za razmišljati na koji način u današnje ludo vrijeme pristupamo hrani i obilju koje donosimo na svoj stol. Koliko u tom obilju ima onoga što nas hrani, a koliko nam toga škodi? Koliko nas je pronašlo svjetlost i nosi svoju svjetiljku upaljenu da bude spremna osvijetliti tamu s kojom ćemo se u neki dan i sat morati suočiti?

zračni gomolji kineskog jama puštaju klice

Jam ima naviku rasti jako u dubinu i tada mu je korijen tanak i dugačak, pa se lomi pri vađenju. Stoga ga je potrebno posaditi u neku posudu jer se korijen počinje debljati tek kada dođe do tvrde površine. 

Prvu godinu sam gomoljiće posadila u plastični duboki sanduk na svojoj terasi jer nisam htjela riskirati da ga na vrtu pojedu voluharice. Razvile su se lijepe, bujne biljke, dobila sam nove zračne gomoljiće i u jesen sam izvadila tri korijena veličine prosječne mrkve. Nisam tada još znala da korijen podnosi veće minuse i čuvala  sam ih u kući.

mlade biljke početkom lipnja

U proljeće su gomoljići pustili klice, pa sam ih posadila u posude za presadnice, a korijenje u vrt, jer sad sam imala dovoljno u slučaju da na vrtu ne opstanu. Izabrala sam centralno mjesto na vrtu jer sam od Biljane saznala da on pozitivno utječe na čitavo svoje okruženje. Od tri pritke sam napravila vigvam na kojem su biljke formirale lijep zeleni prizor koji je u jesen bio još raskošniji kada je lišće promijenilo boju. Na fotografijama je kineski jam u mom vrtu od srpnja do kraja rujna, kada lišće poprima divne vatrene boje i tada izgleda kao da stvarno svijetli.




na gredici zajedno s amarantom, tikvicom, kukuruzima,
suncokretom, rajčicama, brsečkom broskvom, kadificama i lavandom


faza cvatnje


zračni gomolji na biljci

korijen svjetlosti na početku jeseni 

Pošto mu se na ovom mjestu očigledno sviđa, neću ga premještati i ostaviti ću mu slobodu. Nadam se da je dobro prezimio i da će se pojaviti mladi izboji u proljeće. Prošlogodišnje zračne gomolje ću posaditi u posudu pa ću ove godine probati i kakvog je okusa.


zračni gomolji i podzemni korijen kineskog jama (slika s interneta)



10 veljače 2025

LIMUNSKA TRAVA - umnožite ju sami od stabljika kupljenih u trgovini

Procijenjeno vrijeme čitanja ovog članka je oko 5 minuta. Članak pruža upute o uzgoju limunske trave iz stabljika kupljenih u trgovini, uključujući korake poput odabira odgovarajućih stabljika, pripreme reznica, ukorjenjivanja u vodi, presađivanja u posude te savjete za njegu biljke tijekom različitih godišnjih doba. Također, članak sadrži recept za čaj od limunske trave.


🌱  🌿  🌱  🌿  🌱  🌿  🌱  🌿

Prije par dana sam prošla odjelom povrća u jednom supermarketu i vidjela da prodaju svježe listove limunske trave (lat. Cymbopogon citratus). To me potaklo da vas nagovorim da ju probate uzgojiti kao što sam i ja. 
Inače jako volim tu biljčicu jer predivno miriši, jednostavno se uzgaja, a još jednostavnije razmnožava. Ljekovita je i od nje se radi čaj, sok, esencijalno ulje, a koristi se puno i u kulinarstvu. Ja ju koristim najviše za čaj.

Može se uzgojiti i iz sjemena (već duže vrijeme se može nabaviti u redovnoj prodaji u poljapotekama), ali možete napraviti kao ja prije par godina, kada sam u  supermarketu kupila pakiranje od nekoliko stabljika i od njih dobila nove biljke. Naravno, u rasadnicima se mogu kupiti već gotove biljke u teglama, ali ovako je puno zabavnije i jeftinije, a vrlo je jednostavno.


Evo nekih od pakiranja sjemena kakvo se može naći u poljoapotekama:

foto: internet



Potrebno je da kupite stabljike koje su odrezane tik uz sami korijen. Na tom mjestu je prstenasto suženje kao što se vidi na fotografiji ispod. Iz tog dijela će izaći novo korijenje i mlade biljčice.

pakiranje svježe limunske trave koje sam kupila u supermarketu


Donji dio sam odrezala na 3 cm i stavila u prozirnu čašu s vodom. Voda mora biti 1 cm niža od reznica i potrebno ju je mijenjati svakih par dana. 
Čaša sa reznicama treba stajati na toplom i svjetlom mjestu jer će toplina potaknuti brži rast korijenja, a svjetlost će spriječiti da se mlade biljčice previše izduže. Najprije kreću rasti listovi iz sredine reza, na slici dole označeni žutim strelicama. Nakon 10-ak dana (ovisno o toplini okoline) trebali bi se pojaviti prvi korjenčići i postranični izboji, na slici označeni zelenim strelicama. Može se taj rok i odužiti, zato treba biti strpljiv.

reznice nakon desetak dana (foto: N. Radinić)



reznice spremne za sadnju (foto: N. Radinić)


Kada je korijenje dužine oko 2 cm, reznice se mogu posaditi u manju posudu pojedinačno ili u veću zajedno. Od jedne reznice će se razviti nekoliko novih biljaka, koje se po potrebi režu ili odvajaju od matične biljke i koriste za čaj i slično.
Biljke držim vani, na sunčanom mjestu. Jako dobro podnose sunce. Zalijevam kada se zemlja prosuši. 
U jesen kada zahladi, prije mrazeva spremam ih u zatvoren prostor. Odrežem na 5 cm iznad zemlje, odrezani dio spremim u zamrzivač, a posudu sa biljkama čuvam u podrumu gdje je hladno ali nema opasnosti da će smrznuti. U proljeće ih vadim van i tada opet kreće ubrzani rast novih listova, tj. stabljika. Mogu prezimiti i na toplom, kao sobno cvijeće, ali kod mene nema dovoljno mjesta za sve jer je kuća zimi pod okupacijom presadnica povrća i cvijeća koje mora biti na toplom. Može se iz posude iščupati dvije-tri biljke sa korijenom, skratiti na desetak cm i držati do proljeća u čaši s vodom na sobnoj temperaturi. Listovi i korijen će i dalje rasti, a s dolaskom proljeća se korijen i listovi prikrate i posade u posudu sa zemljom. 

recepti s brošure u pakiranju


recept za čaj sa stranice krenizdravo.dnevnik.hr

čaj od limunske trave se može koristiti za:

  • opuštanje,
  • održavanje zdravlja usne šupljine,
  • smanjenje osjećaja boli,
  • smanjenje nadutosti.

izrada čaja:

  1. Grubo nasjeckajte dvije stabljike limunske trave (srednje veličine).
  2. Prokuhajte 2 – 3 dcl vode te prelijte preko stapki limunske trave i nekoliko listića mente.
  3. Ostavite da odstoji 10-ak minuta, procijedite i po želji zasladite.

🌱  🌿  🌱  🌿  🌱  🌿  🌱  🌿