19 prosinca 2022

Medenjaci, odmah mekani

    Ovi medenjaci su odmah mekani i spremni za jelo, što znači da ih možete raditi samo dan prije nego što vam trebaju. 😊

Vrlo ukusni, meki, sočni i jednostavni za pripremu.



Sastojci: 

  • 2 žutanjka (60 g)
  • pola jajeta (30 g) razbijte jaje, izmiješajte vilicom žumanjak i bjelanjak, pa vagnite potrebnu količinu
  • 300 g meda
  • 1 dl ulja
  • 100 g šećera
  • 1 vanilin šećer
  • 50 ml mlijeka
  • 2 vrhom pune žličice začina za medenjake (ja koristim "Kotany")

  • 550 g brašna (pola glatkog, pola oštrog) 
  • 20 g sode bikarbone

Priprema:

Jaja, med, ulje, šećer, vanilin šećer, mlijeko i začine izmiješajte u posudi, Ne treba mikser, miješa se lagano kuhačom ili pjenjačom, jer je smjesa tekuća.

Kada se sve povezalo u homogenu smjesu, dodati brašno prosijano sa sodom bikarbonom i rukom zamijesiti tijesto dok se ne počne odvajati od posude.

Tijesto je mekano i podatno. Na površinu tijesta staviti plastičnu foliju ili vrećicu i staviti u hladnjak nekoliko sati, a najbolje preko noći, pa sljedeći dan peći medenjake.

Nakon stajanja u hladnjaku rukom uzimati tijesto iz posude, dlanovima formirati kuglice, slagati na pleh obložen pek papirom. Malo ih više razmaknite  jer će se tokom pečenja raširiti.

Savjetujem vam da tijesto držite u hladnjaku, a uzimate si količinu koja vam je potrebna za jedan pleh, otprilike trećinu. Lakše je raditi s tijestom kada je hladno.

Peći u prethodno zagrijanoj pećnici na 180°C, oko desetak minuta. Moraju ostati mekani na dodir, slobodno na kratko otvorite pećnicu i probajte pritiskom prsta.

Iskusnijima ovo neće predstavljati problem, a one koji prvi puta rade ohrabrujem da uzmu malo tijesta iz hladnjaka, za otprilike dva medenjaka i stave peći, pa će po njima lako procijeniti potrebno vrijeme pečenja. 

Kada se upoznate s ovim tijestom, predlažem da radite medena srca kao ja. Pipljivo je, ali vrijedi truda. Pošto je tijesto meko, potrebno je dosta pobrašniti podlogu, a svako izrezano srce odvojiti  od podloge uz pomoć pobrašnjene špahtlice.

Manju količinu tijesta razvaljam na pobrašnjenoj podlozi, debljine pola centimetra, kalupićem u obliku srca izrezujem medenjake (kalupić obavezno svaki puta utisnem u brašno). 

Pečena srca spajam džemom od šljiva u koji dodam rastopljenu čokoladu i nakon par sati stajanja umačem ih u čokoladnu glazuru (čokolada za kuhanje + ulje)

I na kraju, najvažnije je da se medenjaci ne prepeku. Čim počnu tamniti vade se iz pećnice. 
Prepečeni medenjaci će biti tvrdi bez obzira na recept, a također im se okus izmijeni i izgube svoju prepoznatljivu aromu.

 


tijesto

ako radite okrugle medenjake, tijesto formirajte u  dugi valjak,
nožem podijelite na jednake dijelove težine 10 g
i dlanovima formirajte loptice koje stavite peći.
Tijekom pečenja loptice će se formirati kao na slici ispod.




kalupić za izrezivanje

pobrašnjenom špahtlicom podignuti izrezano tijesto s podloge



složiti oblike na pleh obložen pek papirom
 
pečeni medenjaci









medenjaci preliveni glazurom






13 prosinca 2022

Prijedlog za blagdanske kolače: Nutella keksići






2 jaja

360 g Nutelle

280 g glatkog brašna

Jaja i Nutellu izmiješati mikserom.

Dodati brašno, pa još izmiksati.

Tijesto ostaviti u hladnjaku oko pola sata.

Formirati kuglice i malo ih spljoštiti. 

Mogu se odmah utisnuti dodaci za ukras kao na slici 1 (komadići čokolade, šarene mrvice...)

Peći u zagrijanoj pećnici na 180°C oko deset minuta, ako se prepeku biti će tvrdi.

Ohlađene ukrasiti prema želji (na slici 2: rastopljena bijela čokolada pomiješana s malo ulja i posip od šećernih mrvica)

26 veljače 2022

Kako riješiti problem sa prenaglo izraslim rasadom - položena, spiralna sadnja

Procijenjeno vrijeme čitanja ovog blog članka je oko 5 minuta. Članak opisuje metodu "položene, spiralne sadnje" za rješavanje problema prenaglo izraslog rasada. Detaljno su opisani koraci pripreme, uključujući izradu trake od plastične vrećice, postavljanje slojeva papira i zemlje, polaganje biljčica, rolanje trake te kasniju njegu i presađivanje biljaka. Također, članak sadrži fotografije koje ilustriraju postupak.


Ovaj tekst je objavljen 2022. godine, ali sam ga nadopunila novim podacima i fotografijama.
Vjerojatno ima vas koji ste već isprobali metodu, pa slobodno ostavite komentar kakva su vaša iskustva.
Jednom mi se dogodilo da sam zaboravila na posudu sa posijanim zeljem koju sam stavila na najvišu policu u dnevnom boravku. Kupusnjače su poznate po tome da brzo isklijaju, a toplina ih još dodatno požuruje. Kada se pojave klice, one odmah traže izvor svjetlosti, pa ako su na mračnom mjestu, rasti će brzo u smjeru i najmanjeg svjetla, pa tako dobijemo dugačke, tanke i svijetle biljčice. Ponekad je vrlo stresno obaviti sadnju tako izduženih biljaka.  Taj se problem može vrlo jednostavno riješiti na ovaj način. Ja sam ga nazvala položenim pikiranjem* ili položenom sadnjom, jer biljčice ne umećem u zemlju okomito već ih polažem vodoravno. 
(*Pikiranje je sadnja ili presađivanje u stadiju razvijenih kotiledona tj, prvih odnosno lažnih listića ili kasnije u stadiju jednog do dva prava lista) 
Na ovakav način se može i saditi i sijati.
Ovu metodu primjenjujem u raznim slučajevima, ne samo kada su u pitanju izdužene presadnice, jer ovo u nekim situacijama odlično zamjenjuje uobičajeni postupak pikiranja koji početnicima zna biti stresan kada su biljčice vrlo tanke i djeluju krhko i lomljivo.
Najprije biljke zajedno sa zemljom izvadim iz posude, polegnem na radnu površinu i rastresem ih nježno da se odvoje od zemlje. 
Izrežem traku od neke stare plastične vrećice. Najbolje su mi vreće u kojima kupim supstrat za sadnju, peletirano gnojivo i slično. Jake su i dovoljno velike. 
Traka treba biti oko 5 cm šira od dužine biljaka, a dužinu trake ćete odrediti sami prema količini biljaka koje presađujete.
Na traku najprije stavim jedan sloj papirnatog ručnika ili toaletnog papira i pošpricam ga vodom iz prskalice da bude sav mokar. PAPIR SE MOŽE IZOSTAVITI, ČESTO TAKO RADIM KAD SE ŽURIM, ALI S PAPIROM SE ZEMLJA MANJE RASIPAVA. KAD NE KORISTIM PAPIR, TADA ZEMLJU DOBRO NAVLAŽIM.
Na papir stavim oko 1 cm zemlje (sitnog supstrata za sjetvu i sadnju kojem po želji dodam zemlju iz krtičnjaka i također ga dobro pošpricam vodom iz prskalice. 
Na zemlju pojedinačno položim biljčice kao na slikama, ali tako da vrh biljčica, tj, zadnji listići budu u ravnini sa rubom trake, tj. da zemlja bude sasvim do vrha biljke, kako bi kasnije iz zemlje virili samo ti zadnji listići na vrhu. 
Ne mora to biti milimetarski točno. 
Biljke udaljim jednu od druge oko 1, 5 cm. 
Na tako položene biljke ponovo stavim 1 cm zemlje ili samo papir, svejedno je. Dovoljno je da biljka ima zemlju barem s jedne strane - korijen će sam dalje rasti gdje mu odgovara. 
Ponovo dobro navlažim špricaljkom i sada je potrebno traku s biljkama zarolati, malo čvršće kako bi biljke imale dobar kontakt sa zemljom. 
Rolicu još dodatno omotam da bude stabilna ili oblijepim selotejpom i stavim u neku posudu sličnog promjera, vrećicu itd. 
Zalijevam na uobičajeni način, bez bojazni, jer papir i zemlja će dobro u sebe primati vlagu, a biljke će razviti korijen cijelom površinom gdje je zemlja. 
Na taj način od nježnih i tanašnih biljčica dobijem jake i čvrste sadnice. 
Kada biljke ojačaju i razviju dovoljan broj listova, rolicu odmatam i odvajam biljku po biljku pa presađujem na planirano mjesto.
Biljke je vrlo lako razdvojiti, a papir se na kraju skoro potpuno razgradi i ne smeta pri presadnji. 
Na ovim slikama vidite kupus koji se činio kao da se ne može spasiti, jer je ekstremno naglo izrastao, ali to su kasnije bile divne i zdrave glavice kupusa. :) 

1. IZREZATI TRAKU OD NEKE JAČE PLASTIČNE VREČICE 

2. POLOŽITI PAPIRNATU TRAKU, POŠPRICATI

3. STAVITI SLOJ ZEMLJE, POŠPRICATI

4. POREDATI BILJKE

5. STAVITI SLOJ ZEMLJE ILI PAPIR, POŠPRICATI

6. ZAROLATI I STAVITI U POSUDU

Na ovo može ali i ne mora ići još jedan sloj zemlje,
dovoljan je samo još jedan sloj papira i spremno je za rolanje.






🌿  🍃  🌿  🍃  🌿  🍃  🌿 


Još jedno "spašavanje" preraslog celera. Sjemenke sam stavila na naklijavanje, ali nisam stigla na vrijeme klice prebaciti u posude sa zemljom, pa su izrasle malene sadnice. Nije reklama za trgovinu, već da vidite da se i takve vrećice mogu odlično iskoristiti.
👇👇


 

Pastrnjak koji se zasijao sam od odbačenih sjemenskih stapki
👇👇


👆👆
Svaki korjenčić sam škarama skratila za trećinu da mu potaknem rast.   

🌿  🌱  🌿  🌱  🌿  🌱  🌿
Ovakav način se može primijeniti i kod sadnje i kod sjetve. Puno se brže posadi veća količina biljaka, a prednost je i ta što se one kasnije mogu vrlo lako razdvojiti, a odvajanjem određene količine biljaka ne remeti se korijen ostalih.

Samonikle rajčice. 🍅🍅🍅Gratis biljke koje ne planiram, ali se svake sezone pojave na nekoliko mjesta u vrtu. Žao mi je da ne dobiju svoju šansu jer se redovito radi o otpornim i prekaljenim biljkama. Njihova sadnja u čaše zahtjeva puno vremena, puno čašica i puno zemlje. Zbog toga ih je također zgodno položeno spiralno pikirati. Brzo obavljeno, biljčice zbrinute i kasnije najljepše primjerke izdvojim i sadim u vrt ili poklonim. Kada biljke ojačaju i korijen proraste zemlju, rolica se vrlo jednostavno odmota, izdvoje se odabrane biljke i ponovo se zamota. Vrlo praktično.



Sjetva u rolice nije za početnike jer propuštaju važnu lekciju klijanja sjemenki, a ovdje im taj proces nije vidljiv kao što je to slučaj sa sjetvom na papir. Moglo bi se to izvesti i u rolicama, ali tada je sve puno kompliciranije, a to nam nije cilj.


18.2. 2025. dodajem i fotografije koje su mi ljubazno ustupile čitateljice bloga.
Puno vam hvala, Ljiljana i Ida 💚💗
Ida ima i svoj profil na facebook-u pod nazivom Profina špajza, pa ju možete pratiti ovdje: Profina špajza

foto: Ida Katičić Bogdan
(sjetva u spirale, pokriveno folijom zbog čuvanja vlage)

foto: Ida Katičić Bogdan

foto: Ljiljana Borić

foto: Ljiljana Borić 
Gore: presadnice i naklijale sjemenke smještene u spirale
Dole: Formiranje spirale i položeno pikiranje mladih kupusnjača


Čitajte dalje: LIMUNSKA TRAVA - umnožite ju sami od listova kupljenih u trgovini