Naišla sam na podatak da šipak u sebi sadrži C vitamin u obliku koji je postojan na sušenje i kuhanje i da se održi i do sat vremena nakon kuhanja čaja.
Bere se u rujnu, listopadu i studenom.
Za usitnjavanje koristim sjeckalicu. Stavim oko dvije šake šipka, uključim na par sekundi dva do tri puta, između sjeckanja malo protresem. Često se u svježem šipku nakon što stoji ubran nekoliko dana, pojave crvići, pa ga je potrebno što prije osušiti ili na neki drugi način spremiti. Osim sjeckalicom može ga se prepoloviti uzdužno ili barem zdrobiti, ali sušenje mora uslijediti što prije nakon berbe.
Ako se šipak dovoljno ne osuši, upljesniviti će se.
Nakon što šipak sameljem, stavim ga na plitke posude u tankom sloju i najčešće sušim u pećnici na 40 - 50°C, noću kada je jeftinija struja. Vrata pećnice držim malo otvorena (umetnem dršku kuhače) Svaka dva do tri sata promiješam i za jednu noć je posao gotov. Ako imam veću količinu, rasporedim ga u više tepsija i onda ih premještam, jer se na vrhu najbrže osuši.
Kad je suh, protresem ga u velikoj cjediljki za čaj da se izdvoje sitne dlačice koje budu jako nezgodne ako zapnu u usnoj šupljini ili grlu. Prosijani šipak spremim u deblje papirnate vrećice (ambalaža od šećera, brašna...) ili u staklenku zatvorenu papirnatom salvetom ili platnenom krpom.
ČAJ:
šipak pripremljen za čaj
Stoga svake godine kupim već prethodno pasirani šipak, ima nekoliko OPG-ova u okolici Zagreba za koje znam da se bave uzgojem šipka i prodajom pasirane mase u pakiranjima od 3 ili 5 litara.
Moj dobavljač ima plantažu običnog divljeg šipka i uzgaja ga na prirodan način, bez upotrebe "kemije". Takav šipak je prepun trnja i bere se strojno. Postoje hibridi divljeg šipka, oni imaju puno manje trnja te nešto crvenije i krupnije plodove. Mogu se nabaviti u rasadnicima.
Od već pasiranog šipka je vrlo jednostavno napraviti pekmez. Ja dodam šećer (na 6 litara - 2 kg šećera) i kuham dok ne postignem željenu gustoću. Pakiranje od 3 litre ove sezone košta 17 eura i od te količine se dobije oko tri staklenke od 720 ml, solidne gustoće. Sezona upravo završava i većina je već prodala svoje količine, ali provjerila sam, još uvijek se može naručiti na nekoliko mjesta. Prodaje se pod nazivima: pasirani šipak (šipurak), šipkova juha, šipkova pasta...
PITA OD ŠIPKOVOG PEKMEZA (ŠIPAK PITA)
6 žlica šipkova pekmeza
100 g masti
100 g šećera
7 žlica vode
500 g brašna
1 žlica sode bikarbone
1 jaje
Pekmez, mast, vodu i šećer zagrijati na vatri, stalno miješajući, malo rashladiti i dodati jaje i sodu bikarbonu. Umijesiti tijesto, razvaljati pet kora. Peći se na papiru za pečenje na 180°C stupnjeva 6 - 7 minuta.
7 dl mlijeka
6 žlica brašna
prstohvat soli
250 g maslaca
250 dag šećera u prahu
Kremu se skuhati kao puding (brašno i sol umiješati u malo hladnog mlijeka i ukuhati u ostatak mlijeka). U hladno umiksati maslac izrađen sa šećerom i premazivati kore. Na vrh staviti dasku za rezanje ili neki pladanj sa teretom.
Sljedeći dan, kada omekša, rezati